czwartek, 4 października 2018

Wizyta w Finlandii - dzień 1

W dniach 13-14 września księżna Mary w zastępstwie męża udała się do Finlandii z wizytą której celem było promowanie duńskiej gospodarki i kultury. Tematami wiodącymi był przemysł morski, urbanistyka i kuchnia.
Księżnej towarzyszył minister środowiska i żywności Jakob Ellemann-Jensen i delegacja duńskich firm.
Pierwszy dzień wizyty księżna rozpoczęła od wizyty w ratuszu w Helsinkach, gdzie została przyjęta przez burmistrza Jana Vapaavuori i jego żonę. W ratuszu na księżną czekały dzieci z miejscowego przedszkola. Mary wpisała się do księgi gości.
Później księżna wzięła udział w konferencji "Urban Solutions in Nordic Area". Po zakończeniu oficjalnej części Mary miała okazję porozmawiać z duńskimi firmami z dziedziny urbanistyki.
Księżna została następnie przyjęta przez parlamentarzystę Paulę Risikko, a później panie zjadły lunch wraz z przedstawicielami fińskiego parlamnetu i przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska oraz fińsko-duńską parlamentarną grupą przyjaźni.
Następnie księżna udała się do Stora Enso, dostawcy bioopakowań z drewna czy papieru, gdzie zapoznała się z nowymi rozwiązaniami firmy i została oprowadzona po ich siedzibie.
Kolejnym punktem było wydarzenie New Nordic Food, gdzie prezentowano duńskie jedzenie i napoje potencjalnym fińskim klientom. Księżna uczestniczyła w pokazie gotowania z fińskim szefem kuchni Tomim Bjórckiem, który jest jurorem w tamtejszej edycji Masterchefa.


Wieczorem w Finlandia Hall odbyła się oficjalna kolacja, na której świętowano 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Danią i Finlandią. Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci duńskich i fińskich firm oraz przedstawiciele rządu. Księżna Mary jako gość honorowy wygłosiła również przemówienie.
"W oparciu o silne powiązania nordyckie i wspólne wartości, Finlandia i Dania mają wiele wspólnego. Zbudowaliśmy modele społeczne i dzielimy wizję, aby stale poprawiać model, aby zapewnić ludziom godne i znaczące życie z równymi możliwościami, zaufaniem i otwartością. Dzielimy głęboką troskę o nasze środowisko naturalne i kładziemy silny nacisk na rozwój zrównoważonych rozwiązań i mądrzejszych innowacyjnych sposobów wykorzystania i ponownego wykorzystania naszych zasobów naturalnych."


W ciągu dnia księżna zaprezentowała się w garniturze fińskiej marki Andiata, zaś wieczorem wybrała spódnicę z H&M.

Dwa bukiety kwiatów, które księżna otrzymała tego dnia zostały złożone pod pomnikiem upamiętniającym zakończenie fińskiej zimnej wojny.

Zdjęcia: kongehuset, twitter, facebook, newmyroyal, lestyledemary, dailymail

4 komentarze:

  1. W zasadzie schemat biznesowych wizyt Mary i Frederika się powtarza- zawsze jest coś z designu,z gotowania,kilka seminariów.Garnitur przypomina mi ten założony w Szwecji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stylizacja z garniturem mi się nie podoba. Wygląda jakby był za duży i za długi. Outfit ze spódnicą prześliczny.

    OdpowiedzUsuń
  3. Good article. I am facing some of these issues as well..

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga