środa, 3 października 2018

FlagDag + więcej

5 września w Danii obchodzony jest FlagDag czyli święto upamiętniające poległych duńskich żołnierzy na misjach międzynarodowych po 1948 roku. W całym kraju organizowane są z tej okazji równe wydarzenia. Na obchodach centralnych rodzinę królewską reprezentowała księżna Mary. Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod Kastellet. Następnie w kościele Holmen została odprawiona msza, a na koniec na Thorvaldsens Plads przed Pałacem Christiansborg odbyła się oficjalna parada, w której wzięli udział żołnierze wszystkich formacji Sił Zbrojnych oraz weterani. Księżna dokonała oficjalnej inspekcji, a przemówienie wygłosił premier oraz przewodnicząca parlamentu.

Księżna tego dnia wybrała sukienkę od A.L.C., szpilki od Christiana Louboutina oraz kopertówkę Quidam.


*****


8 września dwór królewski wydał komunikat, w którym poinformował, że ostania wola zmarłego w lutym księcia Henrika została spełniona.
Zgodnie z życzeniem prochy zostały podzielone na dwie części. Jedna z nich została pochowana w prywatnym ogrodzie zamku Fredensborg, a drugą rozsypano do morza. W obu ceremoniach uczestniczyła cała rodzina królewska.

*****


Zaś 10 września podano do wiadomości, iż królowa zdecydowała o wydaniu tradycyjnych przyjęć noworocznych w 2019 roku 1, 3 i 4 stycznia. 
Pierwsze zostanie wydane dla członków rządu, parlamentu i gości specjalnych w Pałacu Christiana VII w Amalienborg. Na kolejne zostaną zaproszeni sędziowie Sądu Najwyższego, Królewska Gwardia oraz korpus oficerski. Zaś na 4 stycznia zaproszeni zostaną szefowie sztabu ochrony i zarządzania kryzysowego oraz przedstawiciele dużych organizacji krajowych oraz królewskich patronatów.

*****


12 września królowa wydała przyjęcie na zamku Fredensborg dla marynarzy służących na pokładzie Dannebrog. W przyjęciu uczestniczyła również księżna Mary. Spotkanie to wyznacza koniec sezonu żeglarskiego Dannebrog.
Niestety z tego wydarzenia nie opublikowano zdjęć.
Zdjęcia: facebook, kongehuset, google

2 komentarze:

  1. Mary godnie zastąpiła męża na uroczystościach pamięci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj po wakacyjnej przerwie. Miło, że wróciłaś do blogowania! Masz trochę zaległości - Mary nie zwalnia tempa i cały czas działa...
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga