środa, 24 kwietnia 2019

Inauguracja Duńskiego Festiwalu Nauki


Księżna Mary uczestniczyła dziś w inauguracji Duńskiego Festiwalu Nauki 2019 w Domu Petera Liepa w Klampenborg. Duński Festiwal Nauki to coroczny tygodniowy festiwal odbywający się w kwietniu. W ramach niego odbywa się ponad 700 różnych wydarzeń w 100 miejscach, w których może wziąć udział nawet 75 000 osób. Celem festiwalu jest przedstawienie jak badania i innowacje pomagają rozwiązać wyzwania społeczeństwa. Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki i jest głównym organizatorem festiwalu, a księżna Mary patronuje całemu wydarzeniu.
Tegoroczna edycja festiwalu jest skupiona na dźwięku. Rozpoczęto wielki projekt badawczy "Dźwięki Danii", którego celem jest uczynienie Danii pierwszym krajem na świecie z krajową kartą dźwiękową. 100 000 Duńczyków proszonych jest o nagranie 30 sekund ich lokalnego środowiska lub miejsca, które odwiedzają, a nagranie wysłać poprzez specjalną aplikację. Pierwszym użytkownikiem aplikacji została księżna, która nagrała dźwięki w lesie w towarzystwie m.in. ministra szkolnictwa wyższego i nauki. Dźwięki zebrane w bazie danych umożliwia przeprowadzenie różnych projektów badawczych na przykład na temat wpływu człowieka na obraz dźwięku środowiska oraz wpływu dźwięku na zdrowie człowieka.

W czasie dzisiejszego wydarzenia księżna odniosła się do ostatnich tragicznych wydarzeń. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni. To niezrozumiałe tragiczne wydarzenie, które jest niezwykle smutne."
"To jest dość, dość straszna tragedia i wszyscy powinniśmy pomyśleć... i myślimy o tych, którzy przeżyli" - to natomiast słowa księcia Fryderyka z wczoraj.

 Zdjęcia: twitter, facebook, newmyroyal

1 komentarz:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga