czwartek, 2 stycznia 2020

Bankiet Noworoczny + przemówienie noworoczne królowej

Wczoraj wieczorem królowa Małgorzata wydała bankiet noworoczny w Pałacu Christiana VII. Oprócz królowej przybyli książę Fryderyk i księżna Mary, książę Joachim i księżna Marie oraz po kilkuletniej przerwie księżniczka Benedikte. Na bankiet zostali zaproszeni przedstawiciele najwyższych władz w Dani: premier i jego ministrowie, przewodniczący parlamentu, burmistrz Kopenhagi, szef policji, kopenhaski biskup czy przedstawiciele dworu królewskiego. Początki tradycji noworocznych przyjęć sięgają XVII wieku. 
Posiłek został podany w Sali Rycerskiej. Goście skosztowali cztery dania w tym pieczonego bażanta czy deser z czarnych porzeczek.

Tego wieczoru księżna Mary zaprezentowała się w sukni od Birgit Hallstein. Po raz pierwszy zadebiutowała w niej na przyjęciu noworocznym w 2007 roku, gdy była w ciąży z księżniczką Isabellą. Potem suknia przeszła poprawki krawieckie i księżna wybrała ją również na bankiety noworoczne w 2012 i 2014 roku.
Całość dopełniła Ruby Parure Tiara oraz biżuteria z kompletu: naszyjnik, kolczyki, broszka i pierścionek. Księżna założyła również Order Słonia.

Królowa Małgorzata zdecydowała się na miętową suknię, w której po raz pierwszy wystąpiła na przyjęciu z okazji 80 urodzin króla i królowej Norwegii. Królowa wybrała Grand Emerald Tiarę, którą wykonano z kamieni ofiarowanych królowej Sophie Magdalene w 1973 przez jej męża króla Christiana VI po urodzeniu syna. Tiara jest częścią królewskiej biżuterii i nie może wywożona poza granice kraju.

Księżna Marie również wybrała suknię, którą nosiła wcześniej w 2009 roku, a mianowicie granatową kreację projektu Henrika Hviida. Marie po raz kolejny postanowiła na Dagmar's Floral Tiara.

Księzniczka Benedikte wybrała kreację Wichmann Couture.

Co ciekawe na bankiet noworoczny ministrowie zapraszani są bez swoich małżonków. Tradycją jest, że żona premiera zaprasza małżonków ministrów na kolację i przyjęcie w Marienborgu, który jest oficjalną rezydencją premiera. W tym roku w roli gospodarza zadebiutuje Bo Tengberg, partner premier Mette Frederiksen. Po zakończeniu bankietu noworocznego ministrowie udają się do Marienborg i tam kontynuują zabawę.

Sala Rycerska przygotowana na przyjęcie:


premier Mette Frederiksen


*****


W sylwestrowy wieczór królowa Małgorzata wygłosiła przemówienie noworoczne. Królowa jest jedynym monarchą, który swoje przemówienie wygłasza na żywo, dlatego w tym roku doszło do niezwykłej sytuacji, gdyż królowa musiała przerwać przemówienie, by wydmuchać nos. Całość możecie obejrzeć na nagraniu, a poniżej tłumaczenie tekstu.

"Minął kolejny rok. Rok 2019 jest już za nami, a wszystko, co nam przyniosło: wspomnienia, które przetrwają, dobre i smutne oraz wyzwania, które musieliśmy podjąć, trudne i stymulujące.
W tym roku, 50 lat temu, człowiek wylądował na Księżycu, a my mogliśmy zobaczyć naszą planetę, Ziemię, jako małą kulę ziemską w kosmosie: całkiem samotną, ale tak piękną, okrągłą i niebieską - niebieską planetę, na której żyjemy. Dla nas tutaj, w Danii, być może nie jest zaskakujące, że planeta jest niebieska. W końcu mamy przed sobą morze i błękitne niebo nad nami.
Bez względu na to, jak wielka i różnorodna może się wydawać, nasza Ziemia jest wrażliwa. Jesteśmy w trakcie uświadamiania sobie tego i budzi to obawy, zwłaszcza wśród wielu młodych ludzi, którzy widzą skutki zmian klimatu, które są wyraźnie widoczne w tych latach. Ponosimy wspólną odpowiedzialność za nasz piękny glob, tętniący życiem. Jest to dla nas dzisiaj kluczowe wyzwanie i ważne jest, abyśmy wszyscy zwracali uwagę na to, jak żyjemy i jakie działania podejmujemy.
W naszych czasach pojawiło się uczucie, o którym trudno mówić. Musimy jednak wyrazić to słowami, aby go pokonać.
Samotność: to uczucie, które wielu doświadcza. Nie tylko osoby wrażliwe społecznie. Doświadcza także osoby starsze, które widzą swoich małżonków lub rówieśników - co się z nimi stało, wszyscy ci, którzy wypełniali codzienne życie. Ale także dzieci i bardzo młodzi ludzie mogą doświadczyć samotności. Kto chce się ze mną bawić? Z kim mogę porozmawiać? Nie tylko na Facebooku, ale w prawdziwym życiu: osobiście z przyjacielem w tym samym wieku lub z kimś starszym i komu można się zwierzyć. Ktoś, z kim można podzielić się swoimi przemyśleniami.
Musimy razem rozmawiać, także o samotności. Potrzebujemy się nawzajem. Musimy to powiedzieć, że mamy znaczenie.
2020 będzie rokiem, w którym będzie wiele rzeczy, o których musimy pamiętać. 9 kwietnia 80 lat temu Dania była okupowana. Wydarzenie, które wpłynęło na wszystkich, którzy go doświadczyli, i które pozostawiło głębokie ślady w świadomości Danii. Minęło pięć lat. Ale potem wyzwolenie nastąpiło 4 i 5 maja 1945 r. Wypełniło wszystkich euforyczną radością, którą odczuli także ci, którzy tak jak ja, mieli zaledwie pięć lat. Ale nie wszyscy mogli się cieszyć radością, ponieważ wyspa Bornholm została poddana ciężkim bombardowaniom, które spowodowały poważne szkody w miastach Rønne i Nexø i doprowadziły do ​​tragicznej śmierci ludności cywilnej.
To było dawno temu, a ci, którzy doświadczyli wydarzeń tamtych czasów, prawie wszyscy umarli. Niemniej jednak te pięć lat, również z dumą, pokazało ducha solidarności i poświęcenia, do czego jesteśmy zdolni w Danii. Musimy nadal strzec wartości, o które walczyliśmy i które stanowią fundament naszego społeczeństwa. To haniebne, gdy znów widzimy, jak antysemityzm pokazuje swoją twarz, także tutaj, w naszym kraju. Antysemityzm, nietolerancja i represje wobec ludzi, którzy myślą inaczej - nie ma dla nich miejsca w naszym społeczeństwie. Jest to coś, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, i któremu musimy razem przeciwdziałać.
10 lipca będziemy obchodzić stulecie zjednoczenia Jutlandii Południowej z Danią. Dzień Zjednoczenia stał się przełomowym dniem, nie tylko dla mieszkańców Południowej Jutlandii, ale dniem, w który zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy Danii. Tysiące ludzi z całego kraju zbierało się na południe, by zobaczyć, jak król Christian X jedzie przez granicę na białym koniu. Wielu może dziś odczuwać, że jest to odległe wydarzenie, ale zapytaj mieszkańców Południowej Jutlandii: wiedzą, że pewnego dnia w historii Danii przewrócono stronę. Będzie nam miło świętować tę rocznicę i będziemy to celebrować.
Późnym latem odwiedziłam Szlezwik-Holsztyn, gdzie spotkałam się z ciepłym i odświętnym powitaniem, co przyczyniło się do potwierdzenia silnych stosunków sąsiedzkich i dobrej przyjaźni między Niemcami a Danią.
Stało się także niezapomnianym spotkaniem z mniejszością duńską.
Odłączono ich od domu, od Danii 100 lat temu. Jednak Dania jest i pozostanie krajem Waszego serca. Poruszyło mnie, gdy to usłyszałam, również od młodego pokolenia. Nigdy tego nie zapomnę!
To dzięki mniejszości duńskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Danii obszar przygraniczny rozwijał się tak harmonijnie i pokojowo przez lata. Stał się wzorem dla reszty świata. Przesyłam moje ciepłe pozdrowienia noworoczne wszystkim w przygranicznym terenie.
Podczas gdy lód wokół Grenlandii topnieje, świat zwraca coraz większą uwagę na kraj na dalekiej północy. Ten kraj i jego ludzie są mi bardzo bliscy i sercu mojej rodziny. Zawsze śledzimy wydarzenia na Grenlandii i jest w naszych myślach, zarówno wtedy, gdy występują trudności, jak i gdy rozwiązuje problemy z pewnością. Życzę wszystkim na Grenlandii dobrego i szczęśliwego Nowego Roku.
Moje myśli podążają także na Wyspy Owcze ostatniego wieczora roku. Stamtąd moja rodzina i ja mamy ciepłe i dobre wspomnienia. Dzięki niestrudzonej wytrwałości udało Wam się przezwyciężyć wiele trudności stojących przed społeczeństwem odizolowanym geograficznie i narażonym na działanie sił natury. Z całego serca przesyłam życzenia noworoczne wszystkim na Wyspach Owczych.
Pod dalekim niebem nasi duńscy żołnierze delegowani za granicę przyczyniają się do wolności i stabilności. Musimy pamiętać, że tego wieczoru szczególnie tęsknią za domem.
Przesyłam moje najgorętsze pozdrowienia i życzenia na nowy rok wszystkim, którzy są wysyłani za granicę i ich rodzinom.
Duńczycy pełnią służbę nie tylko w innych krajach. Moje noworoczne pozdrowienia kieruję do wszystkich w wojsku, służbach ratunkowych, policji, sektorze opieki zdrowotnej i wszystkich innych, którzy są dziś wieczorem w pracy. Mężczyźni i kobiety, którzy wszyscy wykonują swoje obowiązki, podczas gdy inni mogą bezpiecznie świętować Nowy Rok.
Gdziekolwiek na świecie się udaje, można spotkać Duńczyków. Wiosną odwiedziłam Argentynę. Również w tym kraju jest wielu, którzy mają duńskie korzenie i którzy trzymają się tego dziedzictwa. Do nich i do wszystkich innych z duńskimi korzeniami, gdziekolwiek na świecie są, przesyłam życzenia noworoczne z „dziękuję” za ich lojalność wobec ojczyzny.
Każdego dnia moja duża rodzina sprawia, że ​​jestem szczęśliwa i dumna. Książę i księżna mają wiele do zrobienia, a jednocześnie udaje im się stworzyć ciepły dom dla ich czworga dzieci.
Książę Joachim i księżniczka Marie wraz z dwójką dzieci przebywają w Paryżu, gdzie książę Joachim przechodzi dodatkowe szkolenie we francuskiej akademii wojskowej. Jednocześnie podobało mi się oglądanie jego telewizyjnych opowieści o duńskiej historii. Wiedziałam, że będzie w tym dobry.
W nowym roku nastąpi konfirmacja księcia Christiana. Wkrótce będzie młodym mężczyzną z życiem przed sobą. Ja natomiast obchodzę moje 80. urodziny. Mam za sobą wiele lat.
Jestem wdzięczny za wszystkie lata i za całe ciepło, z którym ja i cała moja rodzina wciąż się spotykamy. To źródło inspiracji i obowiązek.
Stoimy u drzwi roku 2020.
Nie wiemy jeszcze, co przyniesie. Otwieramy drzwi, to jak nawiązywanie nowej znajomości z nowymi możliwościami. Wszyscy mamy plany, wielkie i niezbyt duże plany i życzenia, mniej lub bardziej osiągalne życzenia. Wejdźmy razem w nowy rok. Życzę wszystkim szczęśliwego Nowego Roku. Niech stanie się dobrym rokiem dla Danii.
BOŻE BŁOGOSŁAW DANII"

Zdjęcia: facebook, twitter, bt, dailymail, tumbrl

6 komentarzy:

 1. Tiara, którą nosiła Królowa jest przepiękna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku o dziwo jakoś żadna kreacja mnie nie zachwyciła. Wszystkie panie wyglądały ładnie, ale żadna mnie nie zaskoczyła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stunning gown and jewels. Great look on everyone. Happy New year.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem troszkę rozczarowana tegorocznymi kreacjami - oczywiście eleganckie i odpowiednie, ale bez efektu wow. Ta burgundowa suknia jest już znakiem rozpoznawczym Mary na bankiecie noworocznym.
  Królowa Małgorzata ma chyba najbardziej osobiste przemówienia z wszystkich monarchów na Nowy Rok.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wrażenie, że wszystkie suknie są "recyklingowane": z jednej strony zasługuje to na uznanie ze względu na oszczędność, jednak z drugiej mimo wszystko trochę rozczarowuje miłośników nowych pięknych kreacji.

  Jeśli chodzi o granatową kreację Marie, to ta suknia z odcięciem w stylu empire ma wyjątkowo niefortunny krój. Powoduje, że Marie wygląda jakby była w ciąży/mocno przytyła. Efekt jest mało korzystny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marie nosiła tę suknię w czasie ciąży z księciem Henrikiem i chyba zabrakło teraz odpowiednich poprawek krawieckich, żeby suknia dobrze się układała

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga