poniedziałek, 13 stycznia 2020

Program obchodów 80. urodzin królowej

16 kwietnia 2020 roku minie 80 lat, odkąd królowa Małgorzata przyszła na świat w  Amalienborg jako córka księcia Fryderyka i księżnej Ingrid. Okrągłe urodziny oznaczają szereg wydarzeń z tej okazji. Dziś dwór królewski podał szczegóły obchodów, a jak to bywa w Danii będą one huczne i uroczyste.
Obchody 80. urodzin królowej będą kolejnym kamieniem milowym w długiej pracy monarchy dla Danii, a rocznica ta poprzez kilka punktów zaznaczy szczególny związek między tysiącletnią historią rodziny królewskiej a współczesną Danią, którą reprezentuje Jej Królewska Mości. Swoją pracą królowa reprezentuje Danię za granicą, a wraz z rodziną królewską działa przez cały rok w kraju.


Z okazji 80. urodzin został wydany oficjalny portret urodzinowy oraz logo. Portret wykonał fotograf Per Morten Abrahamsen, a logo zaprojektowali graficy Søren Varming i Henrik Kubel we współpracy z Wonderful Copenhagen. Materiał jest udostępniany firmom, gminom, organizacjom, sklepom, stowarzyszeniom i miastom, które chcą wziąć udział w obchodach 80. urodzin królowej.


Program obchodów:


2 kwietnia - królowa weźmie udział w otwarciu wystawy "Twarze królowej" w Muzeum Historii Narodowej na zamku Frederiksborg. Wystawa ukaże życie, pracę i szczególne zainteresowania królowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane filmy, stroje i elementy scenograficzne, a także duża ilość portretów.
3 kwietnia -  królowa zorganizuje konferencję prasową w Garden Hall w zamku Fredensborg.
14 kwietnia - królowa przejedzie powozem z Amalienborga do Starego Teatru Królewskiego, gdzie królowa wraz z rodziną królewską i zaproszonymi gośćmi obejrzą przedstawienie transmitowane na DR1.

15 kwietnia - dzieci z duńskich gmin przygotują występ w zamku Christiansborg. Wydarzenie jest prezentem urodzinowym duńskich gmin dla Królowej Danii. Wieczorem królowa zorganizuje uroczystą kolację dla duńskich oficjeli oraz gości z kraju i zagranicy. Na kolację zostanie zaprezentowany różnorodny program rozrywkowy we współpracy z TV2. 
16 kwietnia - rozpocznie się od pobudki królowej na zamku Fredensborg z udziałem rodziny i przyjaciół. W południe Duńczycy będą mieli okazję złożyć gratulacje, gdy Królowa i rodzina królewska wyjdą na balkon rezydencji Christiana IX, Amalienborg. Następnie królowa przejedzie powozem  ulicami miasta do ratusza w Kopenhadze, gdzie odbędzie się przyjęcie, a na balkonie ratusza pojawi się jubilatka. Same urodziny zakończy prywatna kolacją i tańce w zamku Fredensborg z udziałem rodziny królewskiej oraz gości z kraju i zagranicy.
25 kwietnia - odbędzie się specjalna gala baletowa w sali koncertowej Tivoli. Później w restauracji Nimb zostanie podany obiad dla gości specjalnych, a wieczór zakończy pokaz fajerwerków.
5-6 czerwca - królowa odbędzie letnią wycieczkę na pokładzie Royal Ship Dannebrog i odwiedzi gminę Aarhus w ramach obchodów urodzin. 

Zdjęcia: kongehuset

13 komentarzy:

 1. Czy tylko mnie ten portret wydaje się dziwny? Nie żeby był brzydki. Po prostu jest taki trochę komputerowy... (szczególnie w okolicach głowy królowej)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba ktoś próbował wyostrzyć postać królowej, a rozmyć tło i to chyba dało taki dziwny efekt

   Usuń
  2. Masz rację, to musiało być to.

   Usuń
 2. Liczyłam na bankiet jak ten sprzed pięciu lat i DRK jak zwykle mnie nie zawiodła. Już nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że będzie hucznie, ja niestety nie będe mogła zrobić livebloga 16 kwietnia, bo tydzień później będe miała egzaminy ósmoklasisty, które zależą o moim całym życiu....
  No, ale nie mogę się doczekać obchodów!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. czy ksiązę Frederik będzie obceny na 75 rocznicy wyzwolenia auschwitz - birkenau

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W oficjalnym kalendarzu na ten dzień zaplanowana jest tylko oficjalna audiencja u królowej, więc na tą chwilę nie.

   Usuń
 5. Zawsze można liczyć na Danię w kwestii organizacji hucznych uroczystościach i bankietów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dlaczego z okazji okragłych urodzin Mary nie ma takich imprez, jak z okazji krolowej i fryderyka???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa jest głową państwa, a Fryderyk jej następcą, więc to naturalne, że ich urodziny są tak hucznie obchodzone. Takie uroczystości mają podkreślić związanie rodziny królewskiej z Danią oraz ciągłość monarchii.
   A księżna będzie tylko królową małżonką, a nie głową państwa dlatego jej urodziny nie są aż tak oficjalnie celebrowane.

   Usuń
 7. Ej!!!! wszystkie dziewczyny i fanki rodzin królewskich!
  Zbierzmy się i zróbmy coś, żeby ten paskudny blog o drk został usunięty.
  Ta Kingusia, czy jak jej tam, ma zerową wiedzę i jeszcze ma 14 (niespełna!) lat hahah.
  Małolata z niej i tyle
  ciekawe czy rodzice wiedza ze ma bloga
  do nauki niech sie bierze,a nie bloga prowdzi ktory jest okropny i zadnej wiedzy nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okropna wypowiedź " Joanny, czy jak jej tam". Proszę "zrobić coś", aby takie komentarze nigdy woęcej się nie ukazywały na blogach.
   Kingusiu droga, gratuluję Ci pasji i sił do tej trudnej i ciężkiej pracy. Rozwijaj się kochana. Wszystkiego dobrego.

   Usuń
  2. Internet jest miejsce otwartym i każdy może założyć bloga, a jeśli komuś się on nie podoba to może po prostu na niego nie zaglądać.
   Prosiłabym również o wystrzeganie się komentarzy na temat innych blogów lub też tematów niedotyczących bezpośrednio mojego bloga.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga