środa, 1 stycznia 2020

Podsumowanie roku 2019

Rok 2019 możemy zaliczyć do udany dla rodziny królewskiej. Dzięki czemu cała rodzina królewska mogła w spokoju wypełniać swoje obowiązki. Księżna Mary odwiedziła 8 państw m.in. USA, Kanadę, Indonezję i Etopię. Wraz z księciem Fryderykiem złożyli wizyty oficjalne w Korei Południowej oraz Francji. Co ważne dla nas odwiedzili również Polskę. Para książęca towarzyszyła księżniczce Victorii i księciu Danielowi, którzy składali wizytę oficjalną w Danii. 
Mijający rok to również urodziny: 75-te księżniczki Benedikte oraz 50 księcia Joachima. Po raz drugi odbył się również Royal Run.
2019 to również ważny rok dla samej księżnej Mary, która została mianowana regentem oraz uzyskała stopień kapitana w Home Guard. Księżna uczestniczyła również w otwarciu mostu swojego imienia. 

Rok 2019 na blogu
W grudniu minęło 4 lata odkąd zajmuję się prowadzeniem bloga. W ubiegłym roku blog był wyświetlany ponad 250 tysięcy razy. Opublikowałam 164 postów, pod którymi pojawiło się wiele waszych komentarzy. 
Dla mnie najważniejszym wydarzeniem mijającego roku jest wizyta pary książęcej w Warszawie, w czasie której miałam okazję ponownie spotkać się z księżną. 

A co czeka rodzinę królewską w 2020 roku?
Największy wpływ na najbliższy okres będzie miała decyzja o podjęciu nauki przez dzieci pary książęcej w szkole w Szwajcarii. Przez pierwsze trzy miesiące aktywność księżnej zmaleje, gdyż będzie towarzyszyć swoim dzieciom. 
Przyszły rok to również 80 urodziny królowej Małgorzaty. Jak już potwierdzono w 2020 roku odbędzie się konfirmacja księcia Christiana. 
No i oczywiście III edycja Royal Run.
To będzie ekscytujący rok! 

A teraz zapraszam na podsumowanie mijającego roku.


STYCZEŃ


Jak co roku królowa Małgorzata wydała bankiet noworoczny dla rządu i przedstawicieli najwyższych organów państwowych, na którym pojawili się oprócz gospodyni przyjęcia również książę Fryderyk, księżna Mary, książę Joachim, księżna Marie oraz księżniczka Benedikte.


3 stycznia odbyło się kolejne przyjęcie, na które zaproszono sędziów Sądu Najwyższego oraz korpus dyplomatyczny. Natomiast dzień później odbyło się ostatnie z serii przyjęć noworocznych, na którym królowa spotkała się z przedstawicielami wojska oraz organizacji, którym rodzina królewska patronuje. W obu tych przyjęciach uczestniczył również książę Fryderyk i księżna Mary.


8 stycznia ósme urodziny obchodziła księżniczka Josephine oraz książę Vincent. Z tej okazji opublikowano nowe zdjęcia jubilatów wykonane przez księżną Mary.


24 stycznia jako patron Global Fashion Agenda księżna Mary wzięła udział wczoraj w sesji okrągłego stołu z okazji inauguracji CEO Agenda 2019 dla branży modowej. Inauguracja odbyła się podczas dorocznego szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. CEO Agenda 2019 koncentruje się na przeciwdziałaniu zmianom klimatu.


27 stycznia para książęca wraz z dziećmi udała się na finał Mistrzostw Świata w piłkę ręczną. W finale zmierzyła się Danii i Norwegia. Tytuł mistrzowski zdobyli Duńczycy.


29 stycznia  królowa Małgorzata wydała kolację dla oficerów marynarki wojennej, którzy otrzymali Medal Honorowy za długoletnią służbę. Królowa przyjęcie wydała w pałacu Fredensborg, a uczestniczyła w nim również para książęca. Co ciekawe księżna Mary na ten wieczór wybrała galowy mundur kobiecy oficerów marynarki wojennej.


30 stycznia księżna wzięła udział w inauguracji roku kulturowego Dania-Korea Południowa w Kunsthal. Celem wydarzeń organizowanych w obu krajach była promocja kultury z okazji 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Koreą Południową. Księżna objęła patronatem to wydarzenie. 

LUTY

5 lutego księżna obchodziła swoje 47 urodziny. Niestety z tej okazji nowych zdjęć jubilatki.


W drugim tygodniu miesiąca para książęca wraz z dziećmi oraz przyjaciółmi udała się na ferie zimowe w Verbier 20 lutego minął rok od pogrzebu księcia Henrika. Z tej okazji królowa zorganizowała w pałacu Fredensborg koncert ku pamięci jej małżonka. Wśród 130 gości znaleźli się również obaj synowie królowej i księcia wraz z małżonkami.

MARZEC1 marca księżna Mary, książę Fryderyk oraz inni członkowie greckiej i duńskiej rodziny królewskiej pojawili się na otwarciu wystawy fotograficznej "Celestial Choreography", której autorem jest książę Nikolaos z Grecji.5 marca księżna Mary rozpoczęła dwudniowe szkolenie w Danish Home Guard (Hjemmeværnet) w bazie Vordingborg Barracks.Księżna Mary rozpoczęła 11 marca trzydniową wizytę w Teksasie promującą duńską kulturę i biznes. Odwiedziła Austin, Houston. Uczestniczyła m.in. w otwarciu wystawy biżuterii czy spotkaniu z gubernatorem Teksasu.26 marca księżna Mary w towarzystwie minister rozwoju Ulli Tornaes rozpoczęła niezapowiedzianą wizytę roboczą w Etiopii. Księżna na początku odwiedziła Addis Abebę, a następnego dnia udała się do Tigray, gdzie odwiedziła obóz Hitstats dla uchodźców z Erytrei.
31 marca królowa Małgorzata i księżna Mary uczestniczyły w uroczystościach z okazji 70 rocznicy utworzenia Home Guard. Z tej okazji odbyła się parada w Nymindegab Camp w Norre Nebel, gdzie mieści się baza Home Guard. W czasie uroczystości księżnej Mary nadano stopień kapitana. Nominacja została dokonana na podstawie niedawno ukończonego kursu, który księżna przeszła  na początku marca w Vordingborg Barracks.

KWIECIEŃ10 kwietnia królowa Małgorzata i księżna Mary uczestniczyły w otwarciu nowego wybiegu dla pand. Następnego dnia księżna ponownie udała się do zoo, lecz w towarzystwie księżniczki Josephine i księcia Vincenta.Królowa Małgorzata 16 kwietnia świętowała swoje 79 urodziny. Tradycyjnie w samo południe jubilatka wraz z rodziną pojawiła się na balkonie by pozdrowić wszystkich, którzy przyszli złożyć jej życzenia. 21 kwietnia 12 urodziny świętowała księżniczka Isabella. Z tej okazji udostępniono trzy nowe fotografie jubilatki wykonane przez mamę, księżną Mary.29 kwietnia księżniczka Benedikte obchodziła 75 urodziny. Z tej okazji królowa Małgorzata wydała przyjęcie urodzinowe dla siostry w pałacu Amalienborg.

MAJ
Na początku maja opublikowano nowy wywiad księżnej w IN dotyczący zrównoważonej mody.15 maja księżna Mary uczestniczyła w otwarciu dwudniowego szczytu Copenhagen Fashion Summit. 
Dzień wcześniej w Pałacu Fryderyka VIII księżna jako patron Copenhagen Fashion Summit wydała kolację dla osób angażujących się w jego organizację oraz promujących zrównoważoną modę.
18 maja odbył się ślub księżniczki Alexandry Sayn Wittgenstein Berleburg oraz hrabiego Micheala Ahlefeldta Lurvig Bille. Uroczystość odbyła się w kościele Sant Jorgensa w Svendborg. Był to dla księżnej drugi ślub.20 maja para książęca rozpoczęła trzydniową oficjalną wizytę w Korei Południowej. Książę i księżna przewodniczyli delegacji biznesowej i uczestniczyli w obchodach 60. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Koreą Południową (1,2,3). 

CZERWIEC W dniach 3-5 czerwca księżna Mary przebywała w Vancouver w Kanadzie, gdzie uczestniczyła w konferencji Women Deliver. Jest to największa na świecie konferencja na temat równości płci, zdrowia i praw dziewcząt i kobiet. Skupia ekspertów, organizacja pozarządowe, polityków, działaczy z całego kraju (1,2).  


 7 czerwca 50 urodziny świętował książę Joachim. Z tej okazji dwór królewski wydał 3 nowe zdjęcia jubilata, a wieczorem królowa Małgorzata wydała w pałacu Christiana VII przyjęcie z okazji urodzin syna. 


11 czerwca odbyła się II edycja Royal Run. Biegi odbyły się w Aarhus, Aalborg i w Kopenhadze. Wzięli w nim udział para książęca oraz jej dzieci.


15 czerwca para książęca uczestniczyła w obchodach 800-lecia ustanowienia duńskiej flagi w zamku Vordingborg.


23 czerwca po raz 12 Fundacja Mary i Save the Children zorganizowały razem bieg Fri for Mobberi w Faelledparken. Celem wydarzenia jest walka ze znęcaniem wśród dzieci. W tym roku w biegu na dystansie 1 kilometra dołączyła księżna Mary.


Po południu tego samego dnia księżna Mary rozpoczęła dwudniową wizytę roboczą w Paryżu. Mary uczestniczyła w otwarciu wystawy prac malarza Jespera Christiansena w Danmarkshuset, a drugiego dnia wzięła udział w konferencji na temat zdrowia w Danish House i wraz z Pierwszą Damą Francji Brigitte Macron odwiedziła wystawę duńskiej artystki Sonji Ferlov Mancoba w Pompidou Center (1,2).

LIPIEC


17 lipca królowa Małgorzata na pokładzie Dannebrog przypłynęła do portu Sonderborg, by rozpocząć swoje letnie wakacje w pałacu GrastenW pałacu zaś na królową czekały już wnuki, dzieci księcia Fryderyka i księżnej Mary.


Większość wakacji para książęca z dziećmi spędziła w Grasten, lecz korzystać z wolnego czasu udali się na kilka dni do Aarhus czy Skagen (1,2,3). 

SIERPIEŃ


Wraz z początkiem sierpnia para książęca wraz z dziećmi udała się na południe Francji do Chateau Cayx w Cahors.


7 sierpnia para książęca z dziećmi oraz Grace wyruszyła w trzeci nieoficjalny wakacyjny rejs po Danii. Pierwszego dnia dotarli do Hundested. Drugiego dnia książę Fryderyk zabrał rodzinę do Kongsore, gdzie znajduje się plac treningowy The Frogman Corps. Ostatni dzień spędzili Læsø na Jutlandii.


31 sierpnia para książęca wraz ze swoim najstarszym synem, księciem Christianem udali się do Norwegii, gdzie uczestniczyli w konfirmacji księżniczki Ingrid Alexandry. Uroczystość odbyła się w kaplicy Pałacu Królewskiego w Oslo. Książę Fryderyk jest ojcem chrzestnym księżniczki i wziął aktywny udział w ceremonii.

WRZESIEŃ


5 września para książęca uczestniczyła w obchodach Dnia Flagi. Książę i księżna rozpoczęli obchody od złożenia wieńców pod Cytadelą, następnie wzięli udział w nabożeństwie żałobnym w kościele Holmen. Uroczystości zakończyła parada na placu przed pałacem Christiansborg.


16 września księżna Mary uczestniczyła w 69. sesji Komitetu Regionalnego WHO. Wieczorem duński minister zdrowia Magnus Heunicke wydał przyjęcie dla uczestników sesji. 


Tego dnia 3-dniową wizytę oficjalną w Danii rozpoczęła księżniczka Victoria i książę Daniel. Celem wizyty była promocja szwedzkiego biznesu w Danii. Późnym wieczorem parę książęcą na prywatnej kolacji przyjęli książę Fryderyk i księżna Mary w pałacu Christiana VIII. Drugiego dnia obie pary książęce udały się do miasteczka ONZ, później wzięli udział w wzięli udział w DI Summit 2019 Wieczorem obie pary książęce udały się na przyjęcie na pokładzie szwedzkiego okrętu wojennego HMS Nykoping oraz na przyjęcie w szwedzkiej ambasadzie. Ostatni dzień w Danii szwedzka para książęca rozpoczęła od udziału w szwedzko-duńskim forum biznesowym. Po południu księżniczka Victoria w towarzystwie księcia Fryderyka odwiedziła Amager Bakke. W tym czasie książę Daniel i księżna Mary odwiedzili północne skrzydło Rigshospitalet, które zostanie otwarte w styczniu.

8 września miało miejsce bardzo ważne wydarzenie dla księżnej, a mianowicie otwarcie mostu jej imienia. Crown Princess Mary' s Bridge (Kronprinsesse Marys Bro) jest częścią nowej drogi łączącej Torslev Hage z Frederikssund.

PAŹDZIERNIK


2 października miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla księżnej Mary. Tego dnia na posiedzeniu Rady Państwowej w obecności królowej oraz księcia Fryderyka księżna po złożeniu przysięgi wierności konstytucji oraz złożeniu niezbędnych oświadczeń została uznana jako Rigsforstander, czyli regent.


3 października udała się na 2 dni do Maroko, gdzie miała wziąć udział w Youth Innovation Summit (1,2).


7 października książę Fryderyk i księżna Mary rozpoczęli w Paryżu trzydniową wizytę, której celem jest promocja duńskiego biznesu poprzez wzmocnienie relacji między Francją a Danią oraz wsparcie i wzrost obecności duńskich firm na francuskim rynku (1,2,3). 

9 października księżna Mary podczas ostatniego dnia wizyty w Paryżu potwierdziła pojawiające się  doniesienia, iż jej dzieci będą uczyć się za granicą. 
"Ich Królewskie Wysokości Książę Christian, Księżniczka Isabella, Książę Vincent i Księżniczka Josephine rozpoczną 12-tygodniową przerwę szkolną w Międzynarodowej Szkole Lemania-Verbier w Szwajcarii na początku nowego roku.(...)" 


15 października książę Christian skończył 14 lat. Z okazji urodzin para książęca udostępniła zdjęcia jubilata wykonane przez księżną Mary.


W dniach 21-24 października książę Fryderyk i księżna Mary przebywali w Japonii, gdzie uczestniczyli w serii ceremonii i wydarzeń związanych z intronizacją nowego cesarza. 22 października odbyła się główna uroczystość, a wieczorem wydano bankiet w Pałacu Cesarskim. Następnego dnia nowa para cesarska zaprosiła swoich gości na tea party, zaś wieczorem premier Japonii wydał przyjęcie.


Wieczorem 29 października książę Fryderyk i księżna Mary uczestniczyli w specjalnym koncercie w Dome Hall w Pałacu Fredensborg zorganizowanym przez królową Małgorzatę. Zaproszeni na nią zostały osoby, które dbają  jedność królestwa, czyli Danii, Wysp Owczych i Grenlandii. 

LISTOPAD 


2 listopada odbyło się wręczenie nagród im. pary książęcej. Tego dnia przed południem książę i księżna odwiedzili Brandts Art Museum w Odense.


Od 12 do 13 listopada księżna Mary przebywała w Kenii, gdzie odbywał się szczyt w Nairobi w sprawie ICPD25. W związku ze szczytem księżna wzięła udział w szeregu sesji i debat panelowych na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet i dziewcząt (1,2).


 Para książęca przybyła 25 listopada do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Wizyta ta wpisała się w obchody 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską.  Para książęca między innymi spotkała się z parą prezydencką oraz złożyła kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.  
Relację z wizyty możecie przeczytać: tutaj, a moje wrażenia ze spotkania z księżną tu

GRUDZIEŃ


2 grudnia księżna Mary rozpoczęła trzydniową wizytę w Indonezji. Księżnej towarzyszyli minister rozwoju Rasmus Prehn oraz dyrektor wykonawcza UNFPA Natalia Kenem. Celem wizyty było promowanie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz rozpoczęcie obchodów 70 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Indonezją (1,2,3).


12 grudnia po raz kolejny para książęca wraz z dziećmi wystąpili w nagraniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Święta Bożego Narodzenia cała rodzina królewska z wyjątkiem starszych synów księcia Joachima spędziła w Marselisborg. Królowa z rodziną uczestniczyła w nabożeństwie w Wigilię i Boże Narodzenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga