środa, 23 października 2019

Księżna Mary regentem

2 października miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie dla księżnej Mary. Tego dnia na posiedzeniu Rady Państwowej w obecności królowej oraz księcia Fryderyka księżna po złożeniu przysięgi wierności konstytucji oraz złożeniu niezbędnych oświadczeń została uznana jako Rigsforstander, czyli regent.
 W przyszłości księżna będzie mogła wypełniać obowiązki królowej jako głowy państwa w czasie nieobecności królowej.
Do tej pory taką funkcję mogli pełnić tylko książę Fryderyk, książę Joachim i księżniczka Benedikte.
Księżna Mary jest drugą w historii osobą, która nie urodziła się w Danii, ale mogła pełnić funkcję regenta. Pierwsza takie zaszczytu dostąpiła królowa Ingrid, która po śmierci króla Fryderyka w 1972 roku również pełniła funkcje regenta.

Jest to niezwykle przemyślana decyzja biorąc pod uwagę, że książę Joachim obecnie przebywa we Francji na szkoleniu wojskowym, a księżniczka Benedikte dzieli swój czas między Danię i Niemcy. 

W czasie pierwszego wyjścia po ogłoszeniu tej decyzji księżna w rozmowie z dziennikarzami powiedziała: "To wielki zaszczyt i jestem głęboko poruszona zaufaniem, jaki mi okazano".
Zdjęcie: facebook

2 komentarze:

  1. Bardzo rozsądna decyzja biorąc pod uwagę że Joachim i Marie coraz mniej udzielają się w rodzinie królewskiej

    OdpowiedzUsuń
  2. To musiało być dla księżnej bardzo wzruszające, że Dania darzy ją tak wielkim zaufaniem. Zapraszam do mnie : https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga