wtorek, 15 października 2019

Sesja WHO + I dzień wizyty księżniczki Victorii i księcia Daniela

16 września księżna Mary uczestniczyła w 69. sesji Komitetu Regionalnego WHO, która odbyła się w miasteczku ONZ w Kopenhadze. W trzydniowym szczycie wzięli udział ministrowie zdrowia i przedstawiciele wysokiego szczebla 53 krajów, którzy są członkami europejskiego komitetu, a także partnerzy i organizacje społeczne.
Podczas spotkania rozmawiano na temat postępów i doświadczeń dotyczących Health 2020, który jest długoletnią strategią na rzecz europejskiej polityki zdrowotnej. Ponadto uczestnicy omówili również promocję równego dostępu do leczenia, poprawę standardów zdrowia oraz wykorzystanie innowacji organizacyjnych i technologicznych w celu wzmocnienia podstawowego systemu opieki zdrowotnej. 
Księżna w czasie panelu otwierającego wygłosiła przemówienie. "To nie do zaakceptowania, aby dzieci rodziły się w domach i okolicach o niskim poziomie zasobów. To nie do zniesienia, że bieda, niebezpieczne domostwa, izolacja społeczna, niepewna praca i ograniczony dostęp do dóbr oraz mierne usługi zdrowotne skracały życie ludzi. To tragedia, że ekspozycja na takie nierówności może skrócić długość życia kobiety nawet o 7 lat, a mężczyzn nawet o 15. 15 lat - tyle doświadczeń, możliwości, mądrości, śmiechu, miłości - przerwane".
Mary spotkała się z dyrektorem WHO Dr Tedrosem Adhanom Ghebreyesusem oraz dyrektor regionalną dr Zsuzsanną Jakab.
Księżna jest patronem Komitetu Regionalnego WHO dla Europy.


Wieczorem duński minister zdrowia Magnus Heunicke wydał przyjęcie dla uczestników sesji WHO.  Przyjęcie odbyło się w Skuespilhuset. 


W ciągu dnia księżna wybrała sukienkę od Dolce&Gabbany oraz marynarkę od Ole Yde, natomiast wieczorem wybrała sukienkę Heartmade.

*****


Tego dnia 3-dniową wizytę oficjalną w Danii rozpoczęła księżniczka Victoria i książę Daniel. Celem wizyty była promocja szwedzkiego biznesu w Danii. 
Para książęca przybyła po południu i została przyjęta przez ambasadora Szwecji Fredrika Jorgensena oraz jego małżonkę w rezydencji na Sankt Annæ Plads. Tam księżniczka i książę spotkali się z delegacją towarzyszących im przedsiębiorstw. 


 Natomiast późnym wieczorem niespodziewanie parę książęcą na prywatnej kolacji przyjęli książę Fryderyk i księżna Mary w ich domu w pałacu Christiana VIII.


*****
W ciągu najbliższych dni postaram się nadrobić wszelkie zaległości. Liczę na Waszą wyrozumiałość oraz że przypomnienie mijających wydarzeń sprawi Wam przyjemność. 
Zdjęcia: newmyroyal, facebook, twitter, kongehuset

3 komentarze:

 1. Świetnie, że wróciłaś :)
  Wspaniale jest widzieć moje dwie ulubione pary książęce razem (Mary i Frederika oraz Victorie i Daniela).

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post! :) Mary będzie wspaniałą królową. Zapraszam do mnie https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny post! A jeśli chodzi o zaległości, to nic się nie stało, nie musisz się tłumaczyć :D W końcu piszesz o tym, bo chcesz i nikt nie powinien Ci robić wyrzutów, jeśli zrobisz cos później. W każdym razie czekamy i z przyjemnością sobie o wszystkich wydarzeniach przypomnimy.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga