sobota, 26 maja 2018

Odsłonięcie portretu księcia Fryderyka + więcej


24 maja para książęca z dziećmi i królową uczestniczyli w odsłonięciu nowego portretu księcia Fryderyka w Muzeum Historii Narodowej w Frederiksborg Castle w Hillerød. Portret namalował australijski artysta, Ralph Heimans. Nowy portret można zobaczyć jako część wystawy przedstawiających serię portretów autorstwa Ralpha Heimansa, wśród nich znajduje się portret księżnej Mary namalowany w 2006 roku. Wystawa będzie otwarta do 2 września.
Malarz spędził rok przygotowując portret księcia. "Myślę, że ważne jest, aby portret zachęcał widza do nauki i zrozumienia osoby, którą widzą. Dlatego poznałem księcia, zanim został moim modelem" - powiedział artysta. Na obrazie pojawiają się wzmianki o zainteresowaniach, życiu i więziach rodzinnych księcia. Książę został przedstawiony w pokoju ogrodowym w zamku Fredensborg, który ma szczególne znaczenie dla pary książęcej, gdyż w nim ogłosili swoje zaręczyny. W tym samym pokoju przedstawiono w 2006 roku księżną. Dzięki temu oba obrazy tworzą jedność.
W lewej stronie obrazu na niewielkim stoliku stoją dwa tupilaksy - rzeźby związane z kulturą Grenlandii. Symbolizują one związek księcia z Grenlandią, którą wielokrotnie odwiedzał. Ponadto tupilak jest symbolem duszy lub ducha przodka.
W przeciwieństwie do większości obrazów książę znajduje się w ruchu. Ruch ten symbolizuje aktywny tryb życia księcia i to, że jest on na dobrej drodze.
Natomiast w odbiciu lustrzanym widzimy księżną Mary z dziećmi.
Oprócz wystawy portretów przygotowano również wystawę na temat życia księcia, na której można zobaczyć m.in. suknię ślubną księżnej Mary, mundur, w którym na ślubie wystąpił książę oraz sanie, na których Fryderyk podróżował po Grenlandii.
Oficjalnego odsłonięcia portretu dokonał książę Fryderyk z dziećmi, później królowa wygłosiła przemówienie, a na koniec wszyscy udali się obejrzeć obie wystawy.*****Rano tego samego dnia sfotografowano zaś parę książęcą jak opuszczała pokład Dannebrog i udała się do pałacu Amalienborg.

 Zdjęcia: kongehuset, princessblog76, facebook, newmyroyal

8 komentarzy:

 1. Wszystkie panie wyglądały pięknie! Aż nie mogę się doczekać wieczornego bankietu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładny portret fajnie wyglada to lustro w którym odbija się rodzina księcia
  O ktorej planowane jest rozpoczęcie bankietu?

  OdpowiedzUsuń
 3. Frederik na portrecie nie za bardzo jest podobny do księcia,ale doceniam symbolikę obrazu.Świetny pomysł z ujęciem dzieci i żony w lustrze.
  Mary wygląda czarująco w fuksji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oprócz modnej mamy, bardzo ładnie zaprezentowały się dzieci - zwłaszcza dziewczynki. Ich sukienki w podobnym stylu a jednak inne, bardzo dziewczęce a zarazem dostosowane do okazji.

  OdpowiedzUsuń
 5. księżna Mary jest bardzo podobna do królowej Ingrid babci Fryderyka.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga