piątek, 25 maja 2018

Royal Run - królewski bieg
20 maja na stronie rodziny królewskiej opublikowano nagranie, w którym książę Fryderyk zapraszał wszystkich na Royal Run, który miał się odbyć następnego dnia.


Poniedziałek to dzień, na który z niecierpliwością czekał cały rok książę Fryderyk. "To już teraz! Z niecierpliwością czekałem cały rok, aby rozpocząć Royal Run. To będzie niewątpliwie fantastyczny dzień, który wszyscy pomożemy stworzyć. Jestem teraz w drodze do początkowego miejsca w Aalborg" - tak swój pierwszy post na Instagramie rozpoczął książę, który cały dzień relacjonował na tym portalu. Książę dołączył również fotografię, którą możecie zobaczyć powyżej. 
Po przybyciu do Aalborg książę został przywitany przez burmistrza Thomasa Kastrup-Larsena. 
Każde z pięciu miast miał symbolizować jeden etap z życia księcia. Tematem przewodnim w Aalborg było dzieciństwo, dlatego też w biegu księciu towarzyszyła grupa dzieci ze szkoły Skansevej w Nørresundby, którą książę odwiedził po drodze na miejsce wyścigu.
Po biegu książę otrzymał pierwszy tego dnia pamiątkowy medal. Medale zostały przygotowane dla każdego zawodnika. Do biegu w Aalborg zarejestrowało się ponad 9000 osób.
Po ukończeniu biegu książę udał się na start biegu 10-kilometrowego, by wystartować zawodników.
Następnie książę helikopterem udał się do Aarhus.


"Dziękuję, Aalborg! Teraz podróż do Aarhus, gdzie nie mogę się doczekać rozpoczęcia 10 km wyścigu."


Ku zaskoczeniu wszystkich przed południu na starcie biegu na jedną milę w Kopenhadze stawiła się księżna Mary i to nie sama, lecz ze wszystkimi dziećmi. 
Później cała piątka odebrała swoje pamiątkowe medale oraz udzielili krótkiego wywiadu, w którym księżna stwierdziła, że są bardzo szczęśliwi mogąc świętować ze wszystkimi Duńczykami. Książę Christian przyznał, że jego celem było przebiegnięcie trasy w czasie krótszym niż jego tata. Christian milę pokonał w czasie 7:35 minut. 
W biegu tym wzięło udział ponad 35 000 osób.


W Aarhus książę Fryderyk został przywitany przez burmistrza Jacoba Bundsgaarda, następnie wystartował bieg na 10 kilometrów. Sam zaś wziął udział w biegu na 1 milę w towarzystwie studentów miejscowego uniwersytetu, gdyż bieg w Aarhus miał symbolizować lata studenckie, które książę spędził w tym mieście. Na Royal Run w tym mieście zarejestrowało się ponad 12 000 osób.
Po biegu książę obejrzał występ Aarhus Jazz Orchestra i Idy Corr. Następnie burmistrz wręczył księciu prezent od gminy - oprawiony egzemplarz rysunku Mogensa Juhla z 1968 roku, który przedstawia króla, księcia Henrika, następcę tronu i ówczesnego burmistrza Bernarda Jensena.


"To było coś specjalnego w Aarhus, skąd mam tyle dobrych wspomnień. Cieszę się, że tak wiele osób mówi o Royal Run i przyjemności z uczestnictwa z biegu."


Po przybyciu do Esbjerg burmistrz Jesper Frost Rasmussen przywitał księcia.Trzeci bieg symbolizował służbę wojskową księcia, dlatego też  towarzyszyło mu 300 weteranów. Nad obszarem biegu przeleciały również dwa odrzutowce F-16 specjalnie ozdobione na tą okazje oraz odbył się pokaz spadochroniarski.
W Esbjerg książę zmienił koszulkę na oficjalną koszulkę Frogman Corps, w której służył Fryderyk.
 "To najszybszy mój bieg ze wszystkich trzech jakie dziś miałem. Ale to jasne, że byłem zmotywowany przez żołnierzy, zarówno weteranów, jak i tych na służbie, którzy byli w mundurach" -  powiedział książę po biegu.
"To wyraz szacunku. To pokaz, że nie jesteśmy sami. Jesteśmy razem. On jest tam dla nich i oni są dla niego. Są jednostką" - powiedział jeden z weteranów.
Na trasie biegu ustawiło się wielu widzów, którzy oklaskiwali uczestników biegu, których było ponad 6500.


"Esbjerg był niesamowity. Dziękuję wszystkim, których spotkałem - i przyjemnie było biec z naszymi weteranami. Ponieważ biegłem z nimi, założyłem swoją koszulkę, jak możecie zobaczyć. Teraz podróż do Odense, gdzie księżna się do mnie przyłączy. Do zobaczenia za chwilę".


"A teraz dołączyła do mnie moja żona. Księżna przebiegnie za jakiś czas 10 km w Odense - ale przed tym wystartuje mój bieg na jedną milę".


Na parę książęcą czekał burmistrz Peter Rahbæk Juel. Najpierw księżna wystartowała bieg na jedną milę, w którym pobiegł książę. W czwartym biegu towarzyszyli księciu olimpijczycy urodzeni tak jak książę w 1968 roku. Miało to symbolizować spotkanie księcia i księżnej podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku
Ponad 6000 biegaczy zarejestrowało się w Royal Run w Odense.
Następnie para zamieniła się rolami i to książę wystartował bieg na 10 kilometrów, w którym pobiegła jego żona.

 

"Na miejscu w helikopterze.Teraz podróż na finał w Kopenhadze i Frederiksbergu. Z niecierpliwością czekam na tę samą radość i imprezową atmosferę jak w pierwszych czterech miastach".


Książę Fryderyk w stolicy wziął udział w biegu na 10 kilometrów W połowie trasy na Placu Zamkowym Amalienborg na biegaczy czekała księżna Mary z dziećmi, którzy dopingowali  biegaczy i przybijali im "piątki". Natomiast na balkonie pałacu Christiana IX pojawiła się królowa, która machała do uczestników. 
"Widziałem tak wielu szczęśliwych ludzi, którzy mieli coś z tego dnia - bez względu na to czy są blisko czy daleko. Cudownie było to doświadczyć" - powiedział książę, kiedy dobiegł na metę. 

Jak widać na zdjęciu w biegu wziął udział również minister spraw zagranicznych.

W Royal Run w pięciu największych miastach Danii wzięło udział ponad 70 000 osób.


"Moje buty do biegania były dziś w pięciu największych miastach Danii. Dziękuję za wzruszający i niesamowity dzień. We wszystkich miastach spotkałem szczęśliwych ludzi, którzy rzucili wyzwanie sobie i osiągnęli osobiste zwycięstwa. Dziękuję bardzo!"

Zdjęcia: facebook, kongehuset, instagram, princessblog76, dailymail

4 komentarze:

 1. To był fantastyczny i niezapomniany dzień! Nie wiedziałam, że każde miasto miało swój "motyw przewodni", to wspaniały pomysł. Jak zwykle niesamowity post, musiałaś się nieźle napracować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna inicjatywa i bardzo fajny pomysł. Super, że zaangażowali dzieci i razem z innymi biegali :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze że pomimo tego że nie było cię to jednak opisujesz zaległe notki bo wiele rzeczy można się dowiedzieć np to z motywami przewodnimi o których nie miałam pojęcia. Ale i tak fajnie że zabrali dzieci i mogą razem z tatą świętować jego urodziny

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł na świętowanie 50-tki wspaniale że cała rodzina wspierała księcia

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga