piątek, 31 maja 2019

Wizyta w National Grief Center + więcej

W środę księżna odwiedziła National Grief Center, gdzie w styczniu 2019 zaczęła działać infolinia Sorglinjen dla osób po śmierci bliskich. Infolinia jest bezpłatna, ogólnokrajowa i łatwo dostępna dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia. Od początku roku około 100 wolontariuszy pomogła już ponad 800 osobom.
"Infolinia jest dla każdego! Większość dzwoniących to zwykli ludzie z dobrymi i wspierającymi rodzinami i znajomymi, którzy pomimo dobrych chęci, mają trudności z zrozumieniem żałoby. Zrozumienie i świadomość, że najbliżsi również potrzebują pomocy, to można uzyskać z infolinii. W wielu przypadkach cała rodzina jest tak dotknięta żalem, że trudno im się wzajemnie wspierać, boją się obciążać siebie nawzajem lub są bardzo równi" - tłumaczył ideę infolinii prezes Born, Unge&Sorg
Mary spotkała się z Prebenem Engelbrektem, prezesem Born, Unge&Sorg organizacji prowadzącej centrum i inicjatora infolinii. Założeniem jest, aby telefony na infolinii odbierali nie profesjonaliści, ale wolontariusze, którzy kiedyś sami doświadczyli utraty bliskiej osoby. Z ósemką z nich rozmawiała księżna.
Dla księżnej było to niezwykłe doświadczenie, pewnie też bolesne. Słowa wolontariuszy wywarły na niej głębokie wrażenie, gdyż sama również doświadczyła żałoby po utracie matki Henriette, która umarła w wieku 55 lat w 1997 roku.
Po rozmowach księżna sama zasiadła do telefonu i przez ponad godzinę rozmawiała z osobami, którzy stracili kogoś i potrzebowali rozmowy.
"Byłam o wiele bardziej dotknięta niż myślałam, że będę.(...) Smutek to coś, o czym musimy więcej mówić. To duże tabu w naszym społeczeństwie" - powiedziała księżna, która zazwyczaj w rozmowach z dziennikarzami jest bardzo ekspresyjna, teraz była bardzo zamyślona.  

Księżna jest patronką National Grief Center od 2017 roku, czyli momentu założenia instytucji.
  

*****


Wczoraj dwór królewski poinformował, że u księcia Fryderyka zdiagnozowaną mniejszą niż ostatnio przepuklinę dysku, tym razem po lewej stronie. Mimo, iż uszkodzenie jest niewielkie, udział księcia w biegu na 10km w czasie Royal Run mógłby spowodować pogorszenie stanu. Dlatego też książę postanowił zrezygnować z udziału w takim długim biegu. 
Jednak to nie znaczy, że książę nie pojawi się wcale na Royal Run. Fryderyk weźmie udział w krótszym biegu na 1 milę. Książę pojawi się również na biegach na Wyspach Owczych jak i w Kopenhadze.

*****
Stylizacją kwietnia bezapelacyjnie została suknia od Lasse Spangenberga.

Zdjęcia: dailymail, facebook

3 komentarze:

 1. Taka rozmowa bardzo wiele musiała znaczyć dla tych osób.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała inicjatywa i bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam do mnie:
  https://scandynavianprincesses.blogspot.com/2019/06/zobowiazania-ksiezniczek-skandynawii-3.html

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga