piątek, 15 listopada 2019

175-lecie Uniwersytetu Rodding

7 listopada księżna Mary odwiedziła Uniwersytet Rodding na Jutlandii z okazji jego 175-lecia. To pierwsza na świecie uczelnia ludowa powstała 7 listopada 1844 roku z zaangażowaniem króla Christiana VIII.Powstała w ramach walki o zachowanie języka duńskiego i kultury w przygranicznych terenach oraz przygotowania chłopów do uczestnictwa w początkach demokracji.
Obecnie jest to szkoła ogólnokształcąca oparta na pomysłach  duńskiego pastora i pedagoga Grundtviga na temat edukacji publicznej. Oferuje nieformalną edukację dla dorosłych.
Obecnie w Danii istnieje ok. 70 uniwersytetów ludowych, z których wiele specjalizuje się w takich dziedzinach jak film, wzornictwo, polityka, teatr. W szkołach tych nie są wystawiane oceny ani przeprowadzone egzaminy - ich celem jest nauka przez całe życie.
W czasie uroczystości księżna odwiedziła budynek szkoły oraz przebudowaną stodołę. Na spotkaniu wystąpił chór dziewczęcy Sonderjysk, a przemówienie wygłosił m.in. przewodniczący Folk High Schools Association w Danii.
Mary spotkała się z niektórymi uczniami m.in.Jonasem Macdonaldem oraz Laurą Overgaard, którzy przygotowali kurtkę z plastiku pochodzącego z recyklingu.

 Zdjęcia: facebook, newmyroyal, billetbladet, twitter

5 komentarzy:

 1. W tytule zabrakło "o" po "uniwersytet". Poza tym fajny post!

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam pytanie : Czy Mary w przeszłosci, serio była najzwyklejszą dziewczyną z ludu, taką jak my? Bo chodzą pogłoski, że jej rodzice mieli firmę i byli miliarderami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tata księżnej był profesorem i pracował na uczelni, natomiast mama zajmowała się domem. Z pensji wykładowcy przy czwórce dzieci ciężko zostać milionerem ;)

   Usuń
 3. Olgo (można się o Ciebie droga Autorko zwracać po imieniu?) jak myslisz, jak Mary i Frederik do nas przyjadą za tydzień, to powiedzą coś o tym w wiadomościach? Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście można się do mnie zwracać po imieniu. A wracając do twojego pytania to niestety, ale w Wiadomościach pewnie nie usłyszymy o ich wizycie, możliwe że krótkie materiały mogą się pojawić w Teleexpresie, Panoramie czy Wydarzeniach.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga