piątek, 8 listopada 2019

Księżna Mary i książę Fryderyk odwiedzą Polskę!!!!

25 listopada para książęca weźmie udział w obchodach 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską. Wizyta odbywa się na zaproszenia Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 
Jesienią 2019 roku minęło 100 lat odkąd Dania i Polska wznowiły stosunki dyplomatyczne po tym jak w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Wizyta skupi się na współpracy duńsko-polskiej w dziedzinach tj. obronność, energetyka, biznes i kultura.
Prezydent Polski wraz z małżonką spotkają się z księciem i księżną w Pałacu Prezydenckim oraz zorganizują lunch z udziałem przedstawicieli polskiego i duńskiego życia gospodarczego i kulturalnego.
Następnie Fryderyk i Mary wezmą udział m.in. w otwarciu konferencji historyków na temat relacji duńsko-polskich w ciągu ostatnich 10 lat, odwiedzą Centrum Weteranów Sił Zbrojnych RP, gdzie spotkają się z weteranami z Danii i Polski.
Książę Fryderyk wraz z polskim prezydentem wezmą udział w okrągłym stole z udziałem duńskich i polskich firm na temat współpracy w dziedzinie energetyki ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnej. 
Księżna natomiast weźmie udział udział w wydarzeniach koncentrujących się na wysiłkach na rzecz walki z cukrzycą oraz integracji osób niepełnosprawnych.
Para książęca spotka się również z przedstawicielami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i odsłoni tablicę upamiętniającą duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena - twórcy warszawskich pomników Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego. 
Zwieńczeniem wizyty będzie koncert, który poprowadzi duńsko-polski muzyk oraz akordeonista Czesław Mozil.
Parze książęcej w czasie wizyty będzie towarzyszył minister klimatu oraz energii Dan Jorgensen oraz minister zdrowia Magnus Heunicke.

Przypomnijmy, iż będzie to druga wizyta pary książęcej w Polsce. Pierwsza odbyła się w maju 2014 roku i w ciągu trzech dni książę i księżna odwiedzili Warszawę i Szczecin. 
Zdjęcie:kongehuset

17 komentarzy:

 1. A odwiedza Muzeum Powstania Warszawskiego? Mogliby Auschwitz odwiedzić, by dowiedzieć sie że to niemiecki obóz. Będzie można ich jakoś spotkać i porozmawiac lub wręczyć list??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muzeum Powstania Warszawskiego para książęca odwiedziła w czasie ostatniej wizyty.
   Niestety nie wiem czy będzie możliwość ich spotkania, musimy poczekać na publikację szczegółowego planu wizyty

   Usuń
  2. Auschwitz raczej nie odwiedzą, mają przyjechać tylko do Warszawy. Szkoda też, że taka krótka ta wizyta, ale lepsze coś niż nic

   Usuń
 2. Ciekawe co myślą o naszym kraju..

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spodziewałam się, że ich następna wizyta w Polsce nastąpi tal stosunkowo szybko po pierwszej. Przemiła niespodzianka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aaa! Ale się cieszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiecie co? To juz kurde przykre... Bo jak Kate i William mieli do nas przyjechac, to wszystkie media : AAA KATE I WILIAM!!!!! PRZYAJDĄ!!!!! A jak Mary i Frederik to cisza, nikt o tym nie pisze. Mary i Frederik są naprawdę godni uwagi, bo Kate i William to temat przejedzony...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze tak było i nie dotyczy to tylko mary i frederika. Nawet gdy do Polski przyjeżdżają pary królewskie, media raczej to olewają (wyjątek stanowi może tylko Matylda, o której sie wspomina ze wzgledu na polskie pochodzenie jej matki). U nas niestety kojarzą tylko rodzine krolewską z UK. Co nie zmienaa faktu, że zgadzam się z Tobą, że jest to przykre i niesprawiedliwe.

   Usuń
  2. Ale skoro mama Królowej Mathilde jest polką, to można powiedzieć, że sama Mathilde jest w połowie Polką, a połowie Belgijką :)

   Usuń
  3. Królowa Matylda jest córką belgijskiego hrabi i polskiej hrabiny.

   Usuń
 6. Tak patrzę na zapowiedź wizyty i żałuję,że Mary i Agata Duda nie będą miały programu odrębnego. A tak poza tym jestem ciekawa pojedynku modowego księżnej i pierwszej damy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nasza Pierwsza Dama dołączy do księżnej Mary.

   Usuń
 7. Czekam na dokładny plan podróży jestem akurat tego dnia w stolicy bardzo chciałabym ich zobaczyć choćby z daleka

  OdpowiedzUsuń
 8. Paulina Okuńska9 listopada 2019 17:17

  Wiecie, że jak Mary i Fred odwiedzili Polskę w 2014, to jakieś janusze i grazyny w komentarzach pisały min. że niby rodzina królewska to nadludzie i, ze się np nie wypróżniaja hahahahhahahahahaha. Co o tym sadzisz Autorko? Bo ja sie niezle usmialam :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety takie komentarze pojawiają się pod każdym artykułem o jakiejkolwiek rodzinie królewskiej na polskich portalach. Takie komentarze piszą osoby, które nie wiedzą nic na temat działalności royalsów. Dla mnie takie komentarze są niepotrzebne i wychodzę z założenia, że jeżeli ktoś nie ma nic konstruktywnego do powiedzenia to powinien się nie wypowiadać. Bo takie komentarze nic nie wnoszą do dyskusji.

   Usuń
  2. Tak. W komentarzach na plotku aż zlatuje cebulactwem. I to nie dotyczy tylko rodzin królewskich. Nawet gdy pisano no śmierci powstańczej sanitariuszki, która brała slub w powstaniu to ja wzywyali, ze jej dzieci po polsku nie mówią. A na Meghan z UK to jest tam tyle rasizmu, ze szok.

   Usuń
 9. To już 5 lat!??? Strasznie szybko ten czas gna...

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga