czwartek, 28 listopada 2019

Wizyta księcia Fryderyka i księżnej Mary w Polsce!

Emocje już opadły, więc czas najwyższy opisać poniedziałkową wizytę księcia i księżnej w Polsce. Para książęca przybyła w poniedziałek do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Wizyta ta wpisuje się w obchody 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Polską. 
Parze książęcej towarzyszył duński minister zdrowia Magnus Heunicke. Niestety swój udział w ostatniej chwili musiał odwołać minister energii Dan Jorgensen, którego zatrzymały w kraju inne ważne zobowiązania. 

Para książęca wraz z ministrem oraz towarzyszącą im delegacją biznesową przylecieli do Warszawy wcześnie rano. Bezpośrednio z lotnisko książę i księżna udali się do Duńskiej Ambasady, gdzie spotkali się z konsulami honorowymi oraz jej pracownicy, którzy byli zaangażowani w organizację wizyty. 


Punktualnie o 11:30 para książęca przybyła na Krokowskie Przedmieście, gdzie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przywitał ich prezydent Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Następnie obie pary udały się na prywatne rozmowy do pałacu. Następnie nastąpiło tradycyjne wymienienie się prezentami. Para prezydencka przygotowała dla swoich gości m.in. srebrne pierścienie na serwetki. Natomiast para książęca podarowała wazon oraz album na temat pałacu Amalienborg. 
Później w sali balowej wydano lunch, na który zaproszono przedstawicieli świata biznesu, nauki i sztuki zarówno z Danii jak i Polski. Przed posiłkiem przemówienie wygłosił prezydent Polski, a następnie głos zabrał książę. "Chodzi o więzi międzyludzkie w obrębie Bałtyku, które są bardzo silne i żywe." Zarówno książę jak i Prezydent podkreślili historyczne relacje między oboma krajami jak i obecny poziom wymiany gospodarczej, a także planowane wspólne inwestycje w sektorze energetycznym. Na koniec Fryderyk wzniósł toast. 
Następnie para księżyca udała się na plac Piłsudskiego, gdzie złożyli wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieniec złożony z białych i czerwonych różnych z szarfą z nadrukowanym monogramem pary książęcej nieśli żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Po złożeniu kwiatów jeden z dowódców opowiedział księciu i księżnej o idei Grobu Nieznanego Żołnierza oraz zobaczyli wieczny znicz. Na koniec książę wpisał się do księgi pamiątkowej prowadzonej przez Dowództwo Generalne Wojska Polskiego.  


Później Fryderyk i Mary udali się do Instytutu Historycznego Uniwersyteckiego, gdzie w Sali Kolumnowej zainaugurowali dwudniową międzynarodową konferencję naukową "Just Across the Sea: 100 Years of Polish-Danish Diplomatic Relations". Wydarzenie to było wynikiem współpracy Instytutu Historycznego UW, University of Southern Denmark, Duńskiego Instytutu Kultury oraz Instytutu Pamięci Narodowej. W wydarzeniu wziął udział również rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys oraz szef Gabinetu Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.  


Para książęca wprost z Uniwersytetu udała się do Centrum Weterana Misji Poza Granicami Kraju, gdzie w towarzystwie pary prezydenckiej oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka spotkała się z duńskimi i polskimi weteranami misji zagranicznych. Książę Fryderyk przypomniał, że duńscy i polscy żołnierze od dziesięcioleci odbywali wspólnie służbę w różnych zakątkach świata: na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. "Bardzo często byli rozlokowani na pierwszej linii frontu w bardzo ciężkich warunkach bojowych. I dziś ja również chciałbym oddać hołd kobietom i mężczyznom w mundurach, po stronie duńskiej i polskiej, którzy uczestniczyli w różnych międzynarodowych operacjach. Faktem jest, że nasi żołnierze walczą za wolność i najwyższe wartości". "Chcę przesłać moje najcieplejsze myśli do waszych rodzin, które żyją w strachu i niepokoju, gdy otrzymują wiadomość". 
Księżna Mary wręczyła również puchar kapitanowi polskiej drużynie, która wygrała w meczu z duńskimi weteranami, który odbył się 19 października. 
W ramach członkostwa w NATO 45 duńskich żołnierzy stacjonuje Szczecinie w jednostce NATO. Księżna odwiedziła tę jednostkę 5 lat temu. 


Mary i Fryderyk później uczestniczyli w odsłonięciu tablicy upamiętniającej jednego z najbardziej utalentowanych duńskich artystów, rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. Tablicę tę umieszczono na fasadzie pałacu Staszica, która jest siedzibą Polskiej Akademii Nauk.  Przed budynkiem mieści się wzniesiony w latach 1828-30 pomnik Mikołaja Kopernika, jeden z dwóch pomników obok statuy ks. Józefa Poniatowskiego stojącej przed Pałacem Prezydenckim, które zostały zaprojektowane przez Thorvaldsena.  
Po wysłuchaniu przemówień miedzy innymi dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce Bogusławy Sochańskiej, księżna odsłoniła tablicę pamiątkową. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawy oraz Polskiej Akademii Nauk. 
Po południu para książęca się rozdzieliła i w hotelu Bristol wzięła udział w serii konferencji. Mary wraz z duńskim ministrem zdrowia Magnusem Heunicke oraz polskim wiceministrem zdrowia wzięła udział w inauguracji projektu "Cities Changing Diabetes" dla  Warszawy. Celem projektu jest zapobieganie zachorowań na cukrzycę poprzez działania edukacyjno-społeczne, profilaktykę i promowane zdrowego stylu życia w dużych miastach. Został on rozpoczęty w 2014 roku przez Steno Diabetes Centre Copenhagen, University College London oraz Novo Nordisk.W tym czasie książę wraz z polskim prezydentem wziął udział w konferencji na temat polsko-duńskiej współpracy energetycznej. Obaj podkreślali rolę wspólnych inwestycji oraz wymiany doświadczeń. Prezydent podkreślił rolę planowanej budowy rurociagu Baltic Pipe, który ma zapewnić uniezależnienie energetyczne Polski oraz innych krajów regionu od dostaw z Rosji. W czasie konferencji ogłoszono uzyskanie zgody środowiskowej na rozpoczęcie inwestycji. 
W czasie konferencji zaprezentowano również planowaną wspólną inwestycję Polski i Danii farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim. 


Później księżna udała się na spotkanie dotyczące integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. W Danii znacznie więcej osób niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo niż w Polsce., dlatego też możemy wykorzystywać ich rozwiązania w naszym kraju. 
W spotkaniu wzięła udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińska-Jedynak  oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski.


Książę Fryderyk następnie uczestniczył w rozmowach dotyczących zanieczyszczenia powietrza oraz efektywności energetycznej. W czasie spotkań zawarto porozumienie, którego celem jest zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia w polskich miastach. Szefowa ministerstwa rozwoju Jadwiga Emilewicz  podkreśliła, iż od kilku lat wdrażany jest na poziomie lokalnym i centralnym kompleksowy program mający poprawić jakość powietrza w naszym kraju. W ramach niego wdrożono kilka narzędzi wsparcia finansowego w celu zastąpienia przestarzałych kotłów na niskoemisyjne źródła ciepła.


Po zakończeniu spotkań parze książęcej udostępniono jeden z pokoi, aby mogła odpocząć i przygotować się na wieczorny koncert. 

Wieczorem para książęca wzięła udział w koncercie w Teatrze Dramatycznym w Pałacu Kultury i Nauki. Koncert zorganizował Duński Instytut Kultury w Polsce, a przygotowanie programu artystycznego powierzono Czesławowi Mozilowi. Program składał się z wielu elementów związanych z kulturą duńską i polską. Przed parą książęcą oraz 400 zaproszonymi gośćmi wystąpili m.in. Chór Mała Mokka, Antoni Figurski, Mikołaj Seroka oraz Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki. Cały koncert możecie zobaczyć klikając w link (klik).

Po koncercie para książęca przez Teatrem spotkała się z grupą duńskich weteranów. Książę został ciepło przywitany przez Larsa Wolffa , z którym spotykał się już kilkakrotnie m.in. w czasie Invictus Games. Jak wyjaśnił dziennikarzom Wolff: "Nie spotykamy się formalnie. Jest tylko jednym z nas, ma jeden zawód i kiedy go wypełnia musi być bardziej formalny. Ale dla nas jest tylko Paz lub Pingo. Zawsze tak go nazywaliśmy. (...) Staje się królem ludu i ma ugruntowane podstawy i myślę, że jest człowiekiem, z którego Dania może być dumna". 

Tak oto zakończyła się wizyta pary książęcej w Polsce. Książę i księżna jeszcze tego samego wieczora wrócili do Danii. 

Księżna w czasie porannych zobowiązań wybrała płaszcz oraz spódnicę od Strenesse oraz białą bluzkę ze wzorem od Stine Goya. Całość dopełniły beżowe dodatki we zwierzęcy deseń: szpilki od Gianvito Rossi oraz torebka od Naledi Copenhagen. 
Wieczorem Mary pojawiła się w nowej sukience od Beulah London. Sukienkę w takim samym fasonie w swojej szafie mają również księżna Cambridge oraz Ivanka Trump. 

Jutro na blogu pojawi się post z moimi spostrzeżeniami z wizyty, gdyż jak pewnie widzieliście na Twitterze lub Instagramie udało mi się spotkać z księżną. 


 Zdjęcia: twitter, facebook, prezydent, zimbio, wpolityce, dailymail, onet, interia, bt, billetbladet

7 komentarzy:

 1. Wspaniała relacja
  To był naprawę niezwykły dzień a księżna prezentowała się świetnie do twarzy jej w tym kolorze

  OdpowiedzUsuń
 2. Musicie przyznać,że Frederik w okularach wygląda bardzo poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżna Mary i Nasza Pierwsza Dama prezentowały się wspaniale :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Olga, na angielskim fanpageu Mary na facebooku pod zdjęciami z Polski ktoś zamieścił komentarz : Uważaj księżno, to naziści. Płakać mi się chciało, jak zobaczyłam, że znowu nas oskarżają o to, co zrobili Niemcy..

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam z niecierpliwością na relację ze spotkania z księżną:)
  Choć tylko jednodniowa wizyta była bardzo bogata w wydarzenia.
  Księżna i nasza Pierwsza Dama prezentowały się pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Karolina Joanna The First Lady of Poland always dresses elegantly. I look forward to seeing what she is wearing. Mary looked good as per usual, too. I loved her burgundy, velvet evening dress. The pleating, sleeves and buttons all were nice touches, but not overdone.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga