wtorek, 12 listopada 2019

Wręczenie nagród pary książęcej + wizyta w Brandts Art Museum

2 listopada odbyło się wręczenie nagród im. pary książęcej. Tego dnia przed południem książę i księżna odwiedzili Brandts Art Museum w Odense. Muzeum te zostało założone 13 września 1985 i nazywało się pierwotnie "Museet for Fotokunst" i było pierwszym w Danii muzeum sztuki i kultury wizualnej. W 2006 roku otrzymało nagrodę Duńskiego Muzeum Roku. 
Parze książęcej towarzyszył burmistrz Odense Peter Rahbaek Juel oraz prezes zarządu muzeum Bolette Christensen. Para książęca obejrzała wystawę "Wielki filtr" autorstwa duńskiego artysty Adama Jeppesena. Praca składa się z 2000 cementowych rzeźb, podobnych do jednolitych zamków z piasku, i ma na celu refleksję nad ludzką tęsknotą za wiecznością, a także nad nietrwałością wszystkiego. Później zobaczyli wystawę "Prace - 250 lat sztuki wdzianej z Fionii".
Para książęca odwiedziła te muzeum wcześniej już kilka razy, a kilka sukienek księżnej było częścią wystawy "Danish Fashion Now" wystawianej właśnie w tym muzeum.


Po południu para książęca uczestniczyła w probie przed wieczorną galą. 


Wieczorem Mary i Fryderyk przybyli na uroczystość wręczenia nagród swojego imienia w Odeon Music and Theatre Hall. W tym roku nagrody specjalne The Crown Prince Couple's Stardust Award trafiły do piosenkarki JADY (znanej jako Emilie Molsted Norgaard) oraz organizacji FRAK. Organizacja ta zajmuje się pomocą młodym ludziom z narażonych na wykluczenie obszarów Kopenhagi stać się częścią społeczności pracującej. Od 2014 roku z pomocy organizacji skorzystało 426 młodych osób. „FRAK tworzy kluczowy pomost do nowych sieci, które prowadzą młodych ludzi na pozytywną ścieżkę do dorosłości” - powiedział książę wręczając nagrodę.
Nagrodę im. pary książęcej w kategorii kultura otrzymała śpiewaczka operowa Elsa Dreisig, a w kategorii społecznej nagroda powędrowała do organizacji Bydelsmode (Matki z sąsiedztwa).  Elsa Dreisig jest jedną z najlepszych duńskich śpiewaczek operowych i występowała już na najważniejszych scenach operowych całego świata. Występowała m.in. jako Pamina w "Magicznym Flecie" i Musetta w "La Boheme".
Organizacja Bydelsmode jest prowadzona przez Fundusz Społecznej Odpowiedizalności i działa od 2011 roku. Grupą docelową są przede wszystkim izolowane kobiety wywodzące się z mniejszości etnicznych, które potrzebują wiedzy o społeczeństwie, w którym żyją. Najczęściej wolontariuszami są inne kobiety z grup etnicznych. Księżna w uzasadnieniu przyznania nagrody powiedziała: „… każdego dnia pomagają podnosić i wzmacniać pozycję kobiet mniejszościowych, a sposób, w jaki radzą sobie z wyzwaniami, jest zarówno skuteczny, jak i innowacyjny”.
W czasie ceremonii wystąpiła m.in. duńska grupa popowa Alphabeat.
Nagrody im. pary książęcej zostały ustanowione przez Bikuben Fund w 2004 roku jako prezent ślubny dla księcia i księżnej. Każdego roku Mary i Fryderyk mianują czterech laureatów nagród, na podstawie rekomendacji dwóch komitetów doradczych posiadających doświadczenie w dziedzinie kultury i pracy społecznej. Celem nagród jest podkreślenie i uznanie niezwykłego osiągnięcia w kulturze i pracy socjalnej w Danii, Grenlandii i Wyspach Owczych.

Księżna na ten wieczór wybrała nową suknię zaprojektowaną przez Soerena le Schmidta.

Zdjęcia: facebook, twitter, newmyroyal, billetbladet, tumbrl

4 komentarze:

  1. Ohhhhhhh! I love this beautiful gown! It has such beautiful movement with the piece around her neck and arm! I also like the pink and grey outfit. I love those two colors together! The boxy jacket looks great with the slim pants.

    OdpowiedzUsuń
  2. Księżna Mary wyglądała pięknie w tej sukni :)

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga