piątek, 1 listopada 2019

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

11 października obchodzono Międzynarodowy Dzień Dziewcząt ustanowiony w 2012 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Ma on na celu podkreślenie i zapewnienie potrzeb i wyzwań, przed którymi stoją dziewczęta oraz promowanie wzmocnienia pozycji dziewcząt i przestrzegania ich praw człowieka. Tematem na rok 2019 jest „GirlForce: Unscripted and Unstoppable”.
Z tej okazji księżna Mary zaprosiła do Amalienborg 14-letnią Farzanę z Dhaka w Bangladeszu. Farzana odkąd skończyła 11 lat jest wolontariuszem i przeciwdziała dziecięcym małżeństwom oraz broni praw dziewcząt do uczestnictwa w zajęciach szkolnych na obszarze slumsów w Dhace. W okolicy, z której pochodzi Farzana ponad połowa osób kończy naukę przed 7 klasą, a wiele dziewcząt wychodzi za mąż przed osiągnięciem pełnoletności.
Po prywatnym spotkaniu księżna wraz ze swoim gościem udała się do szkoły Gasværksvejens na wydarzenie zorganizowane przez PlanBørnefonden. Gdzie rozmawiały z uczniami o znaczeniu walki o prawo dziewcząt do uczęszczania do szkoły.  Farzana opowiadała o swoim lokalnym środowisku, wyzwaniach i pracy na rzecz praw dziewcząt. A tak księżna relacjonował uczniom spotkanie ze swoim gościem: Jej zaangażowanie należy podziwiać i mam duży szacunek dla jej siły woli i efektów w rzeczywistości, która może być zarówno surowa, jak i niesprawiedliwa. Farzana daje nadzieję wielu”.
PlanBørnefonden to największa w Danii prywatna organizacja działająca na rzecz dziewcząt. 
Wyjazd do Danii był pierwszym pobytem poza Bangladeszem dla Farzany.

Mary tego dnia wybrała bluzkę od Erdem.

Zdjęcia: facebook, newmyroyal

2 komentarze:

  1. I didn't realize that Farzana was flown to Denmark from Bangladesh! What a wonderful experience for her! I like Mary's blouse. It is bright and friendly looking. :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. To bardzo szlachetny gest ze strony księżnej Mary! Będzie wspaniałą królową - choć już robi zdecydowanie więcej niż niejedna królowa czy pierwsza dama.

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga