środa, 28 października 2020

Konferencja "Dekada działania - 10 lat zostało"

 Ólafur Gestsson/kongehuset

 9 września księżna wzięła udział w międzynarodowej konferencji "Dekada działania - 10 lat zostało" w Christiansborg w Kopenhadze. Konferencja koncentrowała się na działaniach, które należy podjąć, aby osiągnąć 17 światowych celów ONZ do 2030r. Spotkanie zorganizowała sieć 2030 - międzypartyjna grupa parlamentarna zajmująca się globalnymi celami ONZ, Parlamentarna Grupa Robocza Komisji Finansów ds. celów globalnych i Panel 2030.  

Księżna została przywitana przez przewodniczącego grupy parlamentarnej, Kristiana Jensena. W trakcie spotkania Mary wygłosiła przemówienie.

Pięć lat temu kraje ONZ przyjęły agendę ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiadające jej 17 celów zrównoważonego rozwoju (SDG).

"Dziś uczestniczyłam w konferencji "Dekada działania - 10 lat zostało" w Christiansborgu. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Folketingu, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji międzynarodowych i środowiska biznesowego, a skupiono się na konkretnych rozwiązaniach potrzebnych do osiągnięcia 17 światowych celów w 2030r. Będzie to wymagało do pewnego stopnia innowacyjnych rozwiązań, kreatywności i partnerstwa, którego wcześniej nie widzieliśmy. Wśród wielu dobrych wystąpień na konferencji znalazło się kilka cytatów, które wyróżniały się w całej swojej prostocie. Przewodniczący panelu 2030 Steen Hildebrandt: "Nie da się dokonać wielkich zmian... bez dużych zmian". Świetny sposób na powiedzenie, że nie musimy być gotowi z czegoś zrezygnować, aby zrealizować ambicje świata. Światowa ambasador Signe Wulff Kelstrup: "Nadzieja nie jest naiwna - nadzieja jest konieczna". Bardzo się z tym zgadzam, bo chociaż obecnie dobry rozwój jest pod wielką presją, rezygnacja nie wchodzi w grę." - tak księżna podsumowała konferencję na Instagramie.

Tego dnia Mary wybrała bluzkę z krepy od Scanlan Theodore.

 Ólafur Gestsson/kongehuset
 Ólafur Gestsson/kongehuset


Globalne cele ONZ to 17 celów konkretnych i 169 celów podrzędnych, które zobowiązują wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ do rozwiązania kilku największych światowych wyzwań. Od pięciu lat księżna jest głęboko zaangażowana w działania na rzecz rozpowszechniania i osiągania światowych celów - zarówno w Danii, jak i za granicą. W szczególności Jej Królewska Wysokość skupiła się na celu światowym nr 5 dotyczącym równości płci, a jako patronka Funduszu Ludnościowego ONZ UNFPA, księżna śledziła i ściśle uczestniczyła w pracach funduszu. Zarówno poprzez podróże z ministrami spraw zagranicznych i rozwoju Danii w krajach od Bangladeszu po Burkina Faso, jak i wizyty w agencjach ONZ. UNFPA to międzynarodowa organizacja zajmująca się rozwojem, która promuje prawo kobiet, mężczyzn i dzieci do zdrowia i równości. Fundacja jest jednym z największych partnerów Danii w dziedzinie rozwoju.


Na przestrzeni lat księżna uczestniczyła także kilkakrotnie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ (ZO ONZ) w Nowym Jorku. Program koncentrował się między innymi na realizacji światowych celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju, a księżna uczestniczyła w wielu wydarzeniach i spotkaniach zarówno z międzynarodowymi aktywistami, jak i duńskimi firmami i organizacjami. Zaledwie kilka dni po przyjęciu Światowych Celów we wrześniu 2015 r. księżna przemawiała na spotkaniu, które dotyczyło ważnej roli młodych ludzi w realizacji nowych światowych celów, podobnie księżna jako członek międzynarodowego panelu High Level Task Force for ICPD skupia się na promowaniu i zapewnianiu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw kobiet i dziewcząt w Agendzie ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.


W Danii od czasu przyjęcia Światowych Celów Księżna również skupiła się na tym obszarze. W 2016 r. Księżna wygłosiła przemówienie otwierające konferencję „17 światowych celów zrównoważonego rozwoju ONZ” w Kopenhadze. W tym samym roku Jej Królewska Wysokość była patronką Konferencji Women Deliver, która odbyła się w tym roku w Kopenhadze i była jedną z pierwszych dużych konferencji światowych, które miały miejsce po przyjęciu Światowych Celów. Na szczycie DI w 2017 r. Księżna koronna mówiła o światowych celach ONZ i sektorze prywatnym, a podczas szczytu P4G w Kopenhadze w 2018 r. księżna  mówiła o znaczeniu partnerstw dla osiągnięcia 17 światowych celów do 2030 r. Na szczycie, który był pierwszym tego rodzaju szczytem , przedstawiciele 47 krajów rozmawiali o sposobach osiągnięcia światowych celów ONZ.

6 komentarzy:

 1. Praca Mary jest imponująca, nie tylko w zakresie realizowania celów zrównoważonego rozwoju. Bardzo trafne cytaty przytoczone przez księżną, ale tak się zastanawiam, czy osiągnięcie wszystkich założonych celów w 10 lat jest wykonalne

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, czy tylko ja to widzę, ale księżna jest niezywkle podobna do królowej Ingrid, naprawdę. Myślę,że właśnie dlatego Frederik tak mocno kocha Mary, widzi w niej ukochaną babcię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też to już dawno dostrzegłam. Ingrid była piękną kobietą, a niestety Małgorzata podobna jest do ojca

   Usuń
 3. Z kolei Frederik jest podobny do swojej mamy i to bardzooo, a Izabella jest podobna do niego

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak się zastanwiam, czy synowa Mary, a żona Christiana i również księżna koronna też będzie miała tyle patronatów, co księżna Mary ma teraz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilość patronatów to kwestia bardzo indywidualna. Przyszła żona Christiana zapewne będzie obejmować organizacje swoim patronatem, ale czy będzie ich kilka czy kilkanaście to będzie już zależało od niej samej, jej zainteresowań i formy współpracy z danymi organizacjami.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga