niedziela, 18 października 2020

Wypuszczenie płaszczek na wolność + więcej

 19 sierpnia księżna Mary była obecna podczas wypuszczania płaszczek kolczastych (Raja clavata) do środowiska naturalnego w Kattegat Center w Grenaa. 

Po przybyciu do Kattegat Centre księżna została przyjęta przez sekretarza generalnego WWF Bo Øksnebjerga, dyrektora krajowego H&M Denmark Christela Friis-Mikkelsena, dyrektora Kattegat Centre Helle Hegelund i burmistrza gminy Norddjursa Jana Petersena.

Uwolnienie płaszczek kolczastych będzie źródłem wiedzy zarówno dla naukowców jak i rybaków, ponieważ większość duńskich płaszczek jest obecnie zagrożona wyginięciem. Jest to pierwszy przypadek wypuszczenia płaszczek do duńskich wód, a jest ono efektem współpracy między WWF World Wide Fund for Nature i H&M, które od 2011r. są globalnymi partnerami w obszarach tj. klimat i odpowiedzialne wykorzystanie wody.

Mary miała okazję chwilę przed wypuszczeniem poobserwować płaszczki, a następnie jedną z nich własnoręcznie wypuściła. Było to pierwsze wystąpienie księżnej po objęciu funkcji prezesa WWF Denmark, co ogłoszono kilka dni wcześniej. 

Księżna została również zapytana o księcia Joachima i jego stan zdrowia: "Oczywiście byliśmy z nimi w stałym kontakcie. Mój mąż, jak wszyscy wiecie, odwiedził swojego brata i wrócił do domu bardzo szczęśliwy i z ulgą widząc brata, którego zna , który jest zdrowy i rozmowny jak zawsze ”

Tego dnia Mary wybrała spódnicę od Apiece Apart, ale zwróćcie uwagę na ten zwierzęcy wzorek na koszulki. Widać to szczególnie na zdjęciach dodanych przez księżną na Instagrama.

Wydarzenie można byłoby uznać za udane, gdyby nie jedno "potknięcie". Księżna zapomniała o zaleceniach rządu, który w tamtym czasie odradzały witania się poprzez podawanie dłoni. Mary zapewne z przyzwyczajenia przywitała się uściskiem dłoni z witającymi ją oficjelami. To niedopatrzenie szybko podchwyciły media. Księżna następnego dnia dnia wieczorem opublikowała na instagramie przeprosiny.

"Na lądzie, na morzu i w powietrzu - do zakładania maseczek musimy się przyzwyczaić. Ważne jest, abyśmy wspólnie przestrzegali zaleceń służb ochrony zdrowia.

Wczoraj byłam w Grenaa z moją pierwszą oficjalną wizytą po wakacjach. Na morzu i w powietrzu poszło dobrze, ale na lądzie "zaliczyłam potknięcie" i niestety uścisnęłam dłoń. Uświadomiło mi to jak ważne jest, abyśmy pomagali sobie nawzajem w przestrzeganiu zaleceń. Dbaj o sobie i troszczcie się o siebie nawzajem.

*****

26 lipca dwór królewski podał niepokojącą informację, iż w nocy poprzedniego dnia książę Joachim trafił do szpitala w Tuluzie, gdzie przeszedł operację. Książę doznał udaru mózgu.
Na szczęście po kilku dniach hospitalizacji i leczenia na intensywnej terapii lekarze poinformowali, iż książę nie doznał fizycznych konsekwencji w wyniku zakrzepu krwi w mózgu.
Już 3 sierpnia książę Joachim mógł opuścić szpital. 
Po pobycie w Skagen książę Fryderyk udał się do Francji, aby spotkać się z bratem i dowiedzieć jak się czuje. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji lekarzy powrót księcia do zdrowia przybiega bardzo sprawnie. 

facebook/detdanskekongehus

3 komentarze:

 1. To była najlepsza stylizacja księżnej na przestrzeni ostatnich miesięcy, zresztą bardzo ubogich w kreacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Księżna Mary wyglądała pięknie.
  Uważam, że krytyka na księżną była zbyt duża, każdy może się zapomnieć. Poza tym zaraz przeprosiła.
  Bardzo się cieszę, że książę Joachim czuje się już lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. I had not noticed the "wildlife" on Mary's blouse. How very appropriate for her engagement.

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga