wtorek, 20 października 2020

Przemówienie na Copenhagen Pride Week

newmyroyals

 22 sierpnia księżna Mary wygłosiła przemówienie na tegorocznym Copenhagen Pride Week. Było to kolejne wystąpienie związane z patronatem nad przyszłoroczną imprezą Copenhagen 2021, której celem jest promocja równych praw osób LGBTI+.

"Dobry wieczór wszystkim,

W poniedziałek w całym kraju rozpoczął się Copenhagen Pride Week. I chociaż w tym roku jest to inny tydzień, nadal jest to tydzień, w którym rozmawiamy o prawach człowieka i sile różnorodności. I daje nam możliwość rozejrzenia się i zauważenia: jak daleko zaszliśmy w Dani kiedy mówimy o prawach osób LGBTI+ i warunkach życia?

Większość duńskich imprez musiała zostać odwołanych w tym roku, ale w zamian wszyscy w całym kraju mają teraz możliwość uczestniczenia w cyfrowym Pride Week z ponad 100 wydarzeniami transmitowanymi na żywo.

Na szczęście zmiana ta pokazała nam, że są nowe ścieżki, którymi należy podążać, gdy napotykamy trudności, które wydarzyły się w 2020 roku.

Ale to tylko sprawia, że ​​tegoroczny temat „solidarność” jest jeszcze bardziej aktualny. Potrzeba wspólnego działania - nawet w trudnych czasach - jest większa niż kiedykolwiek. Duńskie parady od Aarhus po Fanø były w stanie nieść hasła, które podkreślają to, o co chodzi dzisiaj: a mianowicie, że razem walczymy o prawo do tego, kim jesteśmy!

Ale co tak naprawdę oznaczają te słowa?

Często prawa kojarzymy - naturalnie - z czymś legalnym. Ale „prawo do bycia tym, kim jesteśmy” to coś więcej niż same prawa. Bo tak, mamy prawa, ale co naprawdę o nich myślimy?

Jeśli prawa mają mieć znaczenie, muszą żyć i oddychać. Podstawowe myśli i idee muszą być odczuwane, rozumiane i przeżywane. I trzeba je cenić. „Prawo do bycia tym, kim jesteśmy” oznacza, że ​​wszyscy czujemy się doceniani i akceptowani - bezwarunkowo.

Że czujemy przestrzeń i przynależność- bo każdy ma prawo należeć do społeczności. O to też chodzi w prawach.

I to właśnie pokazujemy dzisiaj w ciągu tygodnia.

W Danii prawa LGBTI + nie są czymś, z czym się nie zgadzamy. Rozumiemy, że aby stworzyć dobre i dobrze funkcjonujące społeczeństwo, ważne jest, abyśmy wszyscy byli traktowani jednakowo i z szacunkiem oraz mieli takie same możliwości. Rozumiemy, że to, kogo kochasz lub jaką masz tożsamość płciową, nie powinno decydować o tym, czy możesz w pełni uczestniczyć w społeczeństwie na równych zasadach, a tym samym być częścią społeczności.

W Danii wciąż stoimy przed wyzwaniami, ale jak wielokrotnie powtarzałam, jestem dumna, że mieszkam w kraju pionierskim. Kraj, który pochwala poszanowanie dla egzekwowania praw osób LGBTI + na całym świecie.

Czuję to na wyjazdach, podczas których na całym świecie spotykam się z podziwem, że w Danii ośmielamy się przewodzić w zapewnianiu praw wszystkim, niezależnie od płci, tożsamości płciowej i seksualności.

I nadal musimy być pionierami. Ponieważ nawet gdy mówimy o roku 2020, zdecydowanie zbyt wiele osób LGBTI + na całym świecie nadal jest ofiarami nienawiści, przemocy, dyskryminacji, zastraszania i poniżającego traktowania. I nie możemy tego akceptować.

Ponieważ każdy musi mieć przestrzeń, aby się rozwijać.

W moim przekonaniu prawa człowieka są kolejnym wyrazem tego, co nazywamy ludzkością, a różnorodność jest istotą prawa każdego do przynależności i kluczem do lepszej przyszłości dla wszystkich.

Dlatego z niecierpliwością oczekuję, jako patron Copenhagen 2021, wraz z wami wszystkimi, na powitanie całego świata w Kopenhadze, kiedy będziemy świętować WorldPride i EuroGames w naszej pięknej stolicy w sierpniu przyszłego roku.

W takim razie musimy stanąć razem, aby wysłać światu przesłanie z Copenhagen 2021, że tutaj możesz czuć się częścią społeczności i być dokładnie tym, kim jesteś.

Życzę wszystkim dobrego i radosnego Copenhagen Pride 2020."

Na nagraniu księżna wystąpiła w spódnicy od Designers Remix.


9 komentarzy:

 1. Zgadzam się z Mary. To przykre, że w Polsce prawa tych osób są niszczone. Osoby LGBT mają takie samo prawo do szacunku jak my. W liceum mój kolega z klasy był gejem. Klasa go akceptowała, pamiętam, że ustępywał mi miejsca w autobusie, jak wracałam do domu. Niestety kontakt się urwał.
  W każdym razie uważam, ze w Polsce wiele rzeczy powinno się zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 2. A dlaczego nie mają Duńczycy - niby pionierzy, poszanowania dla dzieci nienarodzonych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Anonimie, zapewniam Panią że aborcja w niektórych przypadkach po prostu jest potrzebna. Ja bym zdrowego dziecka, ani tzw."wpadki" nie usunęła. Ale proszę sobie wyobrazić sytuację, w której dowiadujesz się, że twoje dziecko ma wodogłowie i szereg innych chorób. Nigdy nie będzie samo mówić, samo chodzić, będzie tzw"warzywkiem", a rodzice do końca życia będą się dzieckiem zajmować. Matka w domu z dzieckiem, bo ojciec będzie musiał harować jak wół, żeby opłacić leki i inny sprzęt. A co gdy rodzice umrą? Takie dziecko zostanie same? Ja bym nigdy na taką mękę, ani siebie, ani dziecka, ani mojej całej rodziny nie skazała. Druga sprawa : gwałt. Młoda dziewczyna, która ma 14-15 lat zostaje zgwałcona i zachodzi w ciąże i ma urodzić dziecko swojego oprawcy? No przepraszam bardzo, ale nie dość, że ma jedną traumę po gwałcie i będzie musiała przebyć terapię, to dochodzi jeszcze druga.
   Nie popieram aborcji pod tytułem "wpadka to usunę", ale w tych przypadkach, co wymieniłam jest po prostu konieczna.

   Usuń
 3. Niech ci geje robią sobie w swoich domach co chcą, ale niech zostawią w spokoju nasze dzieci. Chodzą w tych swoich marszach, bo czują, że ich życie nie jest normalne i chcą nam wmówić, że są tacy szczęśliwi. Chcą tolerancji, ale nie mają ani grosza tolerancji dla innych. Szkoda mi ich, są po prostu biedni, ale nie chcą pomocy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę,że pod słowami "ale niech zostawią w spokoju nasze dzieci" kryje się niechęć do edukacji seksualnej, która jest bardzo potrzebna, bo jest to wiedza niezbędna w dalszym życiu.

   Usuń
  2. Wg mnie to nie tylko niechęć nie tylko do edukacji seksualnej, ale w ogóle ludzi, co najlepiej widać w słowach "CI geje" i "NASZE dzieci" - tak jakby istniały jakieś bariery i podział na "nas" i na "nich". Podobnie ten łaskawy ton "niech sobie robią w swoich domach co chcą" i w ogóle określenia typu "w tych swoich marszach"... można było napisać "w marszach", ale trzeba było podkreślić dystans i pokazać stosunek. Ogółem sposób wypowiedzi tamtego anonima to bardziej wyuczone i wyświechtane frazesy niż wyrażenie swojego zdania. To nie jest poziom merytorycznej dyskusji.

   Usuń
 4. Tak edukacja seksualna jest potrzebna adekwatnie do wieku, a nie demoralizacja, zaznajamianie ze zboczeniami. Czy pani wie, co oferują seksedukatorzy?, ja widziałam myślę, że i pani czuła by się zażenowana widząc co oni oferują. Myślę, że zabrała by pani swoje dziecko jak najszybciej. Pewnie jest pani młoda, nie ma dzieci, i nie myśli w tym kierunku jeszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam 2 miesięczną córkę :)

   Usuń
  2. "Pewnie jest pani młoda, nie ma dzieci, i nie myśli w tym kierunku jeszcze." - ale pudło xD taki tekst do Kazi, która niedawno na blogu pisała o dziecku. Bardziej chybić się nie dało. Ale tak to jest, jak się próbuje odmienne poglądy przypisać brakowi doświadczenia oponenta...

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga