niedziela, 8 listopada 2020

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt +więcej

PlanBørnefonden
7 października księżna Mary wzięła udział w wydarzeniu zorganizowanym przez PlanBørnefonden w Nærum High School w Kopenhadze z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewcząt 2020.

W czasie spotkania rozmawiano na temat konsekwencji COVID-19, które szczególnie dotknęły dziewczęta. "Wiemy, że kiedy nadchodzi kryzys, najbiedniejsi i najbardziej bezbronni są najbardziej dotknięci, a kobiety i dziewczęta są niestety często w tej grupie" - powiedziała księżna. W czasie spotkania odbyto dwie rozmowy online pierwszą z Faridah z Kampali w Ugandzie oraz drugą z Lidyą Alamrew z Addis Abbeby w Etiopii. Panie rozmawiały na temat konsekwencji zamknięcia społeczeństw spowodowanym przez pandemię.

"Bez mundurków szkolnych mężczyźni postrzegają nas jak kobiety, które mogą poślubić. Patrzą na nas inaczej" - opowiedziała Faridah, wyjaśniając, że dziewczęta i kobiety są bardziej narażone na molestowanie seksualne i wykorzystywanie, gdy nie są w szkole lub nie noszą mundurki szkolne. „W tej chwili wpływam na liderów online i fizycznie, aby zapewnić dziewczętom dostęp do edukacji i poprawić ich bezpieczeństwo. Staram się zmieniać nastawienie mężczyzn do dziewcząt, ponieważ postrzegają nas jako obiekty seksualne. Zachęcam dziewczyny, by były odważne i walczyły z niesprawiedliwością, które napotykają, i udały się na policję, abyśmy przerwali krąg milczenia ”. 21-letnia Faridah ma problemy z powrotem do szkoły po tym, jak została matką w wieku 14 lat. Teraz walczy o to, by inne młody dziewczyny kontynuowały naukę i zdobyły wykształcenie. Jej wypowiedź zrobiła wrażenie, na księżnej, która powiedziała "Jesteś inspiracją, Faridah".

"Kiedy napastowane są dziewczęta i kobiety obawiają się one, że zostaną oskarżone. Często, jeśli dziewczyny są narażone na znęcanie, nękanie lub napaść, ludzie zakładają, że to one są winne" - tłumaczyła natomiast 29-letnia Lidya Alamrew z Etiopii.

"Musimy przede wszystkim zapewnić poszanowanie praw dziewcząt i zapewnić im możliwość edukacji, wolne od przemocy, zdrowe i równe szanse. Zasługują na prawo do przyszłości tak jak wszyscy inni" - powiedziała księżna, która już po raz drugi wzięła udział w obchodach Dnia Dziewcząt.

Następnie uczniowie Nærum High School mogli zadawać pytania gościom, a całość moderowała Mette Frisk.

Dzień dziewcząt ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby i wyzwania, przed którymi stoją dziewczęta, a także promowanie wzmacniania pozycji dziewcząt i przestrzegania ich praw człowieka. PlanBørnefonden to największa w Danii organizacja zajmująca się prawami dziecka, finansowana ze środków prywatnych.

Później księżna w mediach społecznościowych opublikowała post z podsumowaniem wydarzenie: "Dzisiaj, razem z PlanBørnefonden i 3 g w Nærum Gymnasium, świętowałam Międzynarodowy Dzień Dziewcząt ONZ - dzień, który zwraca uwagę na poszanowaniu i egzekwowaniu praw dziewcząt. Dzisiaj skupiliśmy się na edukacji. Odwiedziliśmy (wirtualnie) Faridah z Ugandy i Lidyi z Etiopii, które odpowiedziały na nasze pytania dotyczące tego, co szkolnictwo i edukacja oznacza dla ich przyszłości. A znaczy wszystko! I obie mówiły o głównych konsekwencjach COVID19 i zamknięciu szkół dla dziewcząt i młodych kobiet, nie tylko pod względem edukacji, ale także o zwiększonym ryzyku napaści seksualnej, przemocy, wczesnych małżeństw i ciąż nastolatków. Jedną z rzeczy, które mnie uderzyły, było to, że szkoła dla dziewczynek w ich krajach nie dotyczy tylko edukacji, ale również bezpieczeństwa. Tam są bezpieczne i chronione. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, że się nie poddają. Jak powiedział Faridah: '' Nie będę ofiarą. Zdecydowałam się walczyć o zmiany."


Tego dnia księżna wybrała marynarkę od Alexandra McQueena.  Dziennikarze zwrócili natomiast uwagę na pewien drobny szczegół. Na zdjęciach, gdy Mary wysiada z auta można dostrzec czerwoną kosmetyczkę z wyszytym monogramem księżnej.

dailymail
BilletBladet
dailymail
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden
dailymail
dailymail
dailymail
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden
dailymail
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden
PlanBørnefonden

Emil Helms, Ritzau Scanpix og PlanBørnefonden*******


9 października dzieci pary książęcy udały się do szkoły ostatni raz przed rozpoczęciem przerwy jesiennej. Przed wyjściem do szkoły książę Fryderyk zrobił zdjęcie swoim pociechom.

"Podobnie jak u wielu innych uczniów szkół podstawowych, dzień upłynie pod znakiem sportu w tradycyjnym dniu ćwiczeń szkolnych. Najwyraźniej będzie to inny dzień ćwiczeń niż przyzwyczailiśmy się. Ale wiem, że dzień został zaaranżowany w całej Danii, aby uczniowie mogli zachować niezbędny dystans, ale nadal tworzyć społeczność wokół ćwiczeń i sportowej radości. Ja sam będę miał okazję doświadczyć tego za chwilę, kiedy odwiedzę szkołę Niva i ich dzień ćwiczeń. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzę udanego dnia ćwiczeń szkolnych - a zarazem udanej przerwy jesiennej."

Plan jesiennych ferii rodziny książęcej nie jest podawany do informacji, ale zazwyczaj para książęca wraz ze swoimi dziećmi udaje się do Trend, gdzie rodzina królewska ma domek myśliwski.
Fryderyk, Mary i ich dzieci uwielbiają to miejsce i jako jedyni w rodzinie z niego korzystają. Domek położony jest w lesie niedaleko jeziora. Kilka urywków z tego miejsca mogliśmy zobaczyć w dokumencie przygotowanym kilka lat temu z okazji 50. urodzin księcia Fryderyka.

2 komentarze:

  1. Niestety źle dzieje się również u nas, wciąż zgwałcona dziewczyny muszą udowadniać że nie prowokowały ubraniem czy zachowaniem, wyroki za gwałt są żenująco niskie a teraz jeszcze ten koszmar aborcyjny. U nas też trzeba jeszcze edukować, działać i walczyc o przyszłość dziewcząt i kobiet. Kto by pomyślał, Europa 21 wiek!

    OdpowiedzUsuń
  2. These conversations Mary had with the girl in Ethiopia and the girl in Uganda were quite shocking to me. I knew domestic and child abuse had gone up with the covid-19 crisis, but I never thought about it increasing early marriages and teen pregnancies. There are many sides to this crisis.

    On the upside Pfizer announced they have a vaccine with 90% prevention rate. We should all be vaccinated as soon as the vaccine is available to us! Let's finish off Covid-19!!!

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga