wtorek, 24 listopada 2020

Wręczenie nagród Pary Książęcej

Agnete Schlichtkrull/BikubenFoundation

 31 października w Randers odbyła się uroczystość wręczenia nagród im. pary książęcej. Rano dwór królewski w mediach społecznościowych opublikował nowy portret pary książęcej z zaproszeniem do oglądania transmisji z uroczystości.

Stine Hailmann/detdanskekongehus

Po południu książę Fryderyk udostępnił zdjęcie na Instagramie. "Właśnie dotarliśmy do Randers, gdzie dziś wieczorem będziemy wręczać nagrody pary książęcej 2020" - napisał książę.

Værket. Po przybyciu książę i księżna zostali przyjęci przez Sørena Kaare-Andersena, dyrektora Fundacji Bikuben i Henrika Bo Nielsena, dyrektora kultury w DR. Ośmioletnia Sidra Hajli wręczyła Mary kwiaty. Para książęce otworzyła uroczystość, którą poprowadzili Stéphanie Surrugue i Kåre Quist. Wieczór uświetniły występy Hush, Barcelona, ​​Dopha, Jonah Blacksmith i Dreamers 'Circus. Podobnie jak wszystkie tego typu wydarzenia również na tą uroczystość ze względu na obostrzenia zostało zaproszonych mniej gości, a okoliczni mieszkańcy nie mogli kupić biletów na wydarzenie. Prowadzący zwrócili uwagę, ze tylko para książęca może siedzieć obok siebie tak blisko, bo są w "bańce pocałunku". 
Tak jak w latach ubiegłych przyznano nagrodę kulturalną, nagrodę społeczną i dwie nagrody Stjernedryspriser⁣. Laureaci dwóch pierwszych nagród otrzymują 500 000 DKK oraz statuetkę zaprojektowaną przez Olafura Eliassona. Natomiast laureaci Stjernedryspriser⁣ otrzymują 100 000 DKK.

Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
HanneJull/BilledBladet
Agnete Schlichtkrull/detdanskekongehus

tumblr

Tegoroczną laureatką nagrody kulturalnej została Danica Curcic. Książę Fryderyk wręczając nagrodę uzasadnił, iż ''Ze szczególnym uczuciem dla ludzkiej psychiki Danica Curcic rzuca się w wymagające role, które udaje jej się przedstawić jako złożone i żywe." 
Danica Curcic jest zaangażowana w rozwój duńskiego filmu i duńskiej sztuki performance, jednocześnie odgrywając główne role w filmach, teatrze i serialach telewizyjnych. Danica Curcic zagrała ostatnio w filmie Wyjątek Jespera W. Nielsena (2020), a tej jesieni zagrała główną rolę w międzynarodowym serialu Netflix The Chestnut Man.

Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
Agnete Schlichtkrull/detdanskekongehus
Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
Agnete Schlichtkrull/BikubenFoundation

Nagroda społeczna trafiła do Kofoeda Skole. "Kofoeds Skole to latarnia morska, która się na nowo wymyśliła i przoduje w dziedzinie społecznej zarówno krajowej, jak i międzynarodowej - i dlatego zasługują na Nagrodę Społeczną Pary Książęcej" - powiedziała księżna. Podkreślono, między innymi, zdolność szkoły do ​​otwierania się na świat zewnętrzny poprzez sklepy społeczno-ekonomiczne
Kofoeds Skole została założona w 1928 roku, aby pomóc wielu młodym bezrobotnym mężczyznom w Kopenhadze. Dziś szkoła ma szerszą działalność w odniesieniu do obu grup docelowych, metod i ofert, ale filozofia pomocy w uzyskaniu samodzielności jest wciąż ta sama. W szkole długotrwale bezrobotni, chorzy psychicznie, narkomani, młodzi bezdomni i bezbronni mają możliwość rozwijania swoich umiejętności w warsztatach lub w ofertach dydaktycznych, a jednocześnie stają się częścią silnej społeczności. W ten sposób sami pomagają stworzyć lepsze możliwości znalezienia pracy, znalezienia domu czy leczenia.

Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
Agnete Schlichtkrull/detdanskekongehus
Agnete Schlichtkrull/BikubenFoundation

Nagroda Stjernedryspriser⁣ została przyznana choreografowi Sebastianowi Kloborgowi za postępowe i eksperymentalne podejście do choreografii. „Z naciskiem na opowiadanie historii poprzez taniec i współpracę z innymi formami sztuki udaje mu się stworzyć przestrzeń do rozwoju” - uzasadniała wybór księżna.
Od ukończenia Królewskiej Szkoły Baletowej w 2003 roku, Kloborg tańczył w Royal Ballet, gdzie w 2009 roku został solistą. Jego zapał artystyczny sprawił, że w 2011 roku rozpoczął pracę jako choreograf. Zasłynął między innymi poprzez włączenie do swoich prac humoru, pantomimy i narracji, ale także muzyka i wykorzystanie efektów dźwiękowych odgrywają kluczową rolę w jego pracy choreograficznej. Jego wyjątkowa ekspresja artystyczna doprowadziła go do współpracy z duńskimi teatrami i grupami tanecznymi, w tym z eksperymentalnym zespołem tanecznym Corpus Royal Theatre, Duńskim Teatrem Tańca i Teatrem Pantomimy. Ponadto pracował na arenie międzynarodowej, pracując dla Gautier Dance, English National Ballet i Beijing Dance Theatre.

Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
Henning Bagger / Ritzau Scanpix/bt.dk
Agnete Schlichtkrull/detdanskekongehus
Agnete Schlichtkrull/BikubenFoundation

Natomiast kolejną Stjernedryspriser⁣ otrzymało stowarzyszenie De Anbragtes Vilkår, które tworzy zmianę dla dzieci i młodzieży na podstawie ich własnych głosów i doświadczeń.
Organizacja istnieje od 2013 roku i jest tworzona i prowadzona przez obecnych i byłych więźniów, którzy każdego dnia walczą o stworzenie lepszych warunków dla innych w tej samej sytuacji. Poprzez szczyty, dialog z gminami, tworzenie sieci i poparcie polityczne, organizacja walczy o umieszczenie i perspektywy umieszczonych młodych ludzi w rozwoju zarówno praktyki, jak i polityki w dziedzinie stażu.

Agnete Schlichtkrull/detdanskekongehus
Agnete Schlichtkrull/BikubenFoundation

Tak jak co roku książę i księżna spotkali się wcześniej z laureatami, by przygotować nagranie, które następnie jest wyświetlane w czasie uroczystości, aby szerzej wyjaśnić widzom działalność laureatów nagród. Tym razem książę Fryderyk spotkała się z Danicą Curcic. Jak możecie zobaczyć na nagraniu książę i aktorka wspólnie zbierali winogrono, z których następnie przygotowywali sok.

Księżna natomiast we wrześniu udała się do Kofoeds Skole. Już po uroczystości szkoła udostępniła kilka zdjęć z wizyty księżnej. Mary mogła zobaczyć m.in. jakie zajęcia praktyczne oferuje szkoła.

facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole
facebook/Kofoeds Skole

Księżna na gali wystąpiła w uszytej na zamówienie przez Soerena Le Schmidta jedwabnej sukience z metalicznymi haftami, do której dobrała szpilki od Manolo Blahnika.

detdanskekongehus

6 komentarzy:

 1. I don't understand the brown "tube top" underneath the dress. If the dress was to be lined, then line the whole dress with the same color. However, it was very nice to see a cocktail dress after so many day engagements with the appropriate clothing to be worn at that time!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się nowy portret Pary Książęcej :)
  Księżna Mary miała bardzo ładną sukienkę, plus też za to, że wybrała Duńskiego projektanta. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś Księżna założy tę sukienkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mary zawsze przygotowuje coś specjalnego na to rozdanie nagród.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie :)
  Kiedyś też widziałam podobne buty, ale zabrakło mi odwagi by je kupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, a można prosić o jakiś link (o ile autorka bloga się na to zgodzie oczywiście) albo jakąś informację ułatwiającą znalezienie takiego modelu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba znalazłam ten model. Jest on dostępny w trzech kolorach
  https://ccc.eu/pl/damskie/buty/czolenka/czolenka-jenny-fairy-ls5367-04a-niebieski

  Kazia czy to te widziałaś w sklepie?

  OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga