wtorek, 17 listopada 2020

50. rocznica powstania mostu New Little Belt

Claus Fisker/detdanskekongehus 

 21 października po inauguracji The World Hour księżna udała się na obchody 50. rocznicy powstania mostu New Little Belt. W 1970 roku Den Nye Lillebæltsbro został otwarty przez króla Fryderyka IX. Most łączy Jutlandię i Fionię i ma długość 1700 metrów. Zaprojektował go Orla Mølgaard-Nielsen i Petera Hvidta.

Po przybyciu księżną powitał burmistrz gminy Middelfart Johannes Lundsfryd Jensen oraz burmistrz gminy Fredericia Jacob Bjerregaard. Obchody zaplanowano na lądzie jak i na wodzie. Najpierw księżna na statku Awentura przepłynęła pod mostem, a następnie przejechała po nim zabytkowym autem. Co ciekawe kiedy Mary po rejsie wyszła na brzeg zobaczyła starszego dżentelmena, który miał ją odwieźć z powrotem do Middelfart na Fionii. Był to John Andersen, który jest prezesem Dansk Veteranbil Klub Lillebælt. Księżna miała okazję poznać go już w 2015 roku, w trakcie otwarcia Bridgewalking Lillebælt. Wtedy również miała okazję przejechać się żółtym Chevroletem z 1934 toku, lecz wtedy to ona usiadła za kierownicą, a obok niej John Andersen.

 "To było cudowne, ale mokre doświadczenie. Cudownie było też uczestniczyć w świętowaniu 50 lat mostu. To nie tylko piękna budowla, ale także wiele znaczy dla rozwoju lokalnego i dla całej Danii. Miło było dołączyć" - powiedziała księżna zanim wsiadła do auta.

Całodniowa wizyta zakończyła się w Hotelu Severin, gdzie w godzinach 17.30-17.45 odbyło się krótkie przyjęcie. Na krótkim przyjęciu zabrali głos burmistrzowie obu miast, a także dyrektor Duńskiej Dyrekcji Dróg Jens Holmbo. 

Obchody rocznicowe zaplanowano na cały tydzień i obejmują szereg wydarzeń Middelfart i Fredericia, podczas których można było obejrzeć specjalną wystawę w Muzeum Middelfart, dyskutować o przyszłości połączenia Little Belt i obejrzeć instalacje artystyczne z motywem mostu w Fredericia i Middelfart.

Mary zaprezentowała się w nowym płaszczu w kratę od UNIQLO.

blumefoto.dk

HanneJuul/BilletBladet

HanneJuul/BilletBladet
detdanskekongehus
Claus Fisker/detdanskekongehus 
detdanskekongehus
danmarkc.tv
HanneJuul/BilletBladet
blumefoto.dk
blumefoto.dk

1 komentarz:

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga