poniedziałek, 2 listopada 2020

Otwarcie Australian War Memorial + wizyta w Centrum Informacyjnym + Mary członkiem Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25

Hanne Juul/billetbladet

17 września był bardzo pracowitym dniem dla księżnej. Przed południem Mary udała się do Churchillparken w Kopenhadze, gdzie uczestniczyła w otwarciu Australian War Memorial. Pomnik ten został wybudowany z inicjatywy australijskiej ambasady w celu upamiętnienia australijskich żołnierzy m.in. z 68. Royal Australian Air Force, którzy przyczynili się do wyzwolenia Danii podczas II wojny światowej, a także poległych żołnierzy w trakcie pierwszej wojny światowej. Pomnik z napisem "Za nasze jutro, oddali dziś swoje"

W uroczystości wzięła udział również australijska ambasador Mary Ellen Miller. Podczas ceremonii przemówienie wygłosił Chief of Defence Staff Lieutenant Kenneth Pedersen, a minister obrony Trine Bramsen złożył wieniec.

Hanne Juul/billetbladet
Hanne Juul/billetbladet
facebook/detdanskekongehus
Hanne Juul/billetbladet

*****

Hanne Juul/Aller Foto og Video

Później Mary odwiedziła Centrum Informacyjne przy Pomniku Międzynarodowych Wysiłków Danii po 1948 roku w Kastellet.

Księżna miała oficjalnie zainaugurować działalność centrum w maju, lecz ze względu na pandemię uroczystość została odwołana.

Centrum Informacyjne opowiada o ponad 185 misjach międzynarodowych, które przeprowadziła Dania od 1948 roku. Mary została przyjęta przez Jespera Helso, który jest przewodniczącym Komitetu ds. Pomników. Podczas wizyty księżna została oprowadzona po centrum, które znajduje się na parterze Kommandantgården. 

Monica Bell Sass, Kastellet 
Monica Bell Sass, Kastellet 
Monica Bell Sass, Kastellet 


******

kongehuset

Tego dnia rano dwór królewski poinformowała, iż księżna dołącza do nowo utworzonej niezależnej Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25 UNFPA jako patron Funduszu Ludnościowego ONZ. Księżna zgodziła się dołączyć do nowej komisji wysokiego szczebla, która będzie realizować globalne zobowiązania podjęte na szczycie w Nairobi w listopadzie ubiegłego roku. Zobowiązania oparte na trzech głównych celach UNFPA, gdzie każda ciąża jest pożądana, każdy poród jest bezpieczny, a wszyscy młodzi ludzie mają szansę w pełni wykorzystać swój potencjał.

Tłem szczytu w Nairobi, który odbył się w listopadzie 2019 r., była 25. rocznica przyjęcia planu działania z Kairu w 1994 r. Kairski plan działania był kamieniem milowym w globalnym programie rozwoju, w którym 179 krajów ustanowiło prawo do decydowania o swoich ciele. Dania była gospodarzem szczytu w 2019 roku wraz z Kenią i UNFPA, a księżna uczestniczyła wraz z ministrem rozwoju Rasmusem Prehnem i ok. 8300 innych przedstawicieli rządów, organizacji ONZ, sektora prywatnego i organizacji obywatelskich ze 170 krajów.

Nowo utworzona komisja wysokiego szczebla składa się z ok. 30 członków, w skład których wchodzą przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji obywatelskich, obrońców praw człowieka, młodych ludzi, sektora prywatnego, fundacji i polityków. Na czele Komisji stoi były prezydent Tanzanii Jakaya Kikwete i były kanadyjski gubernator generalny Michaëlle Jean.

Będąc członkinią Komisji Wysokiego Szczebla ICPD25, Księżna chce pomóc w zwiększaniu świadomości i dialogu na temat równości płci oraz wysiłków, które z korzyścią dla wszystkich muszą zapewnić świat, w którym dziewczęta i kobiety mają równe prawa i szanse.

Księżna jest patronką UNFPA od 10 lat angażuje się w walkę o równość oraz o prawa dziewcząt i kobiet. Księżniczka była również członkiem grupy zadaniowej wysokiego szczebla ICPD.

Jeszcze tego samego dnia księżna wzięła udział w pierwszym wirtualnym spotkaniu komisji.

"Dzisiaj uczestniczyłam w pierwszym posiedzeniu niezależnej komisji wysokiego szczebla ICPD, która została powołana przez UNFPA. Miło było poznać ′′ wirtualnie ′′ moich kolegów - z niektórymi już się znałam, a z innymi nie mogę się doczekać poznania. UNFPA wykonała świetną robotę, łącząc bardzo różnorodną grupę ludzi, z różnych środowisk i fachową wiedzą, ale wszystkich ze wspólnym przekonaniem.
Nie mogę się doczekać współpracy z tą dynamiczną grupą, aby wypełnić światowa obietnicę zapewnienia poszanowania praw człowieka dziewcząt i kobiet, w tym ich praw seksualnych i reprodukcyjnych, a także zapewnienia równych szans. Mówiąc w inny sposób - zapewnienie podstawowego prawa do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o licznie i czasie posiadania dzieci oraz o posiadaniu informacji, edukacji i środków do tego. Obietnica warta dotrzymania..."

Tego dnia księżna wybrała elegancki strój, na który składała się sukienka od Ralpha Laurena oraz marynarka od MaxMary.

kongehuset

 

4 komentarze:

 1. I love Mary'sentire look! Her hair, her jewelry, the outfit with the belt all looked terrific! I would change the shoes to black, but that is a quibble. The brooch was an excellent addition.

  And by the way thank you so much for updating this blog. Your work is outstanding!!

  OdpowiedzUsuń
 2. A o Polakach, którzy wzywolili Holandię już nikt nie powie. To Polacy byli bohaterami podczas II wojny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem skąd to usilne twierdzenie, że rola polskich żołnierzy w wyzwoleniu Holandii jest pomijana. Jest wręcz przeciwnie. Król Willem-Alexander wielokrotnie podkreślał rolę Polaków w czasie walk o wyzwolenie Holandii. W czasie wizyty oficjalnej w Polsce spotkał się z weteranami, którzy służyli w dywizji gen. Maczka. W ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka ulicami miasta przeszła uroczysta defilada wojskowa na cześć polskich żołnierzy, którą obserwowali prezydent Andrzej Duda oraz król Willem-Alexander.

   Usuń

Spodobał Ci się mój blog ? Chcesz wyrazić swoją opinię ? Masz pytanie ? Zostaw komentarz

Jednak pamiętaj wszystkie obraźliwe komentarze będą niezwłocznie usuwane.

Pozdrawiam Administratorka bloga